| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauze pot sa apara fisuri anale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Am fisura anala de foarte mult timp, nu m-am operat ca e dureros.Fisura anala apare datorita ca santeti constipati mai mereu. Enecesar sa vedeti cauzele constiparii dumneavoastra, si sa actionati în consecinta.Va recomand evitarea folosirii hartiei igenice, dupa fiecare scaun spalativa cu apa intr-un lighean, apa sa fie calduta si folositi unguent o crema foarte ieftina de galbenele sau tataneasa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Am fisura anala de foarte mult timp,nu m-am operat ca e dureros.Fisura anala apare datorita ca santeti constipati mai mereu.Enecesar sa vedeti cauzele constiparii dumneavoastra,si sa actionati în consecinta.Va recomand evitarea folosirii hartiei igenice,dupa fiecare scaun spalativa cu apa intr-un lighean ,apa sa fie calduta si folositi unguient o crema foarte ieftina de galbenele sau tataneasa.

| MisterKat a răspuns:

Din cauza lui Videanu fost primar al Capitaliei.
Din cauza lui Base' terorist cu acte-n regula.

Eh. si ca sa revenim la raspunsuri mai logice. din cauza problemelor de sanatate, sexului anal etc.

| aumih16 a răspuns:

Din cauza alimentatiei constipatiei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"CauzeSus

Fisurile anale sunt cauzate de intinderea fortata a canalului anal. O fisura se poate dezvolta in cazul unei constipatii cand se incearca eliminarea unui scaun voluminos si tare, atunci cand nu se relaxeaza muschii anali (muschii sfincterieni) in timpul tranzitului intestinal sau cateodata dupa diaree repetata.
Exista experti care considera ca principala cauza este tensiunea excesiva in cele doua inele musculare (sfinctere) care controleaza anusul. Sfincterul anal extern este sub control voluntar. Cu toate acestea, sfincterul anal intern nu este sub controlul voluntar. Acest muschi ramane sub stres sau in tensiune tot timpul. O fisura se poate dezvolta daca tensiunea de repaus a sfincterului intern devine prea mare, cauzand spasme si reducerea circulatiei sangelui catre anus.
Traumele pot de asemenea cauza fisuri. In timpul nasterii, 11% dintre femei dezvolta fisuri anale. Fisurile pot fi provocate de introducerea degetului (de exemplu in timpul unei consultatii), insertii de corpuri straine sau raporturi sexuale anale.
In anumite situatii, o fisura anala poate fi provocata de boala Crohn, o boala inflamatorie a intestinului (IBD) care cauzeaza diaree cu sange, dureri abdominale, febra, scaderea in greutate si fisuri sau fistule perianale.
O dieta saraca in fibre poate juca un rol important in dezvoltarea unei fisuri."

sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/fisura-anala_965

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sex anal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Constipatie, sex anal.