| anonim_4396 a întrebat:

Din luna august a anului trecut am dureri foarte mari de stomac. Am facut analize, endoscopie digestiva, colonoscopie, ecografie, si tot ma doare, atat ziua cat si noaptea. Am grad de obezitate II, gastrita eroziva acuta, sindrom de colon iritabil. Am fost la Gastroenterologie, la Regina Maria, la Pozimed, MedLife si NIMIC, tot la fel ma doare de simt ca nu mai am suflu...nu stiu ce as putea sa fac. Am comandat de la FARE, ceai gastric D40, si inca doua produse pentru aceasta problema. Tin regim alimentar. In prezent urmez si tratament cu: NEXIUM, NORMIX si IMODIUM. Cred ca acestea nu imi fac bine, nu sunt doctor dar nu vad nici o rezolvare. Sotul meu mi-a spus ca poate fii ULCER, si ca ar trebui operat laparoscopic, desi nu este medic. Nu stiu, sincer ce as putea sa fac! MULTUMESC! Astept sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă sunteți doamnă, interesați-vă de o clinică de specialitate din străinătate, unde ați putea folosi cardul de sănătate european și formularul pentru prestare servicii medicale în străinătate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi si fă ecografie abdominală, esti femeie? Ce varsta ai? Trebuie sa slabesti, cum te ai ingrasat? Ai copii?

| djmikestevenromania a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am facut tot ce trebuie, este adevarat gastrita nu se vindeca, sau poate foarte greu, cu regim, pe care am inceput sa il tin!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. La medic în primul rând.
In prezent urmez si tratament cu: NEXIUM, NORMIX si IMODIUM.
Cine ți-a prescris?

| djmikestevenromania a răspuns (pentru sadrian46):

Profesor Universitar Doctor Dumitru Eugen, medic primar Gastroenterologie Gastromond, Regina Maria!

| doctorandus a răspuns:

Ulcerul se tratează cu antibiotice. Pentru obezitate cere semaglutida.