| Elly7890 a întrebat:

Doar antibioticele scad eficacitatea anticonceptionalelor nu? nu si nurofenul de raceala sau paracetamol ori fluimucil pentru tuse? astept raspunsuri! merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu doar antibioticele, ci foarte multe clase de medicamente. Invata pe dinafara prospectul contraceptivelor tale si apoi citeste cu maxima atentie prospectul fiecarei pastile pe care o iei, asa vei afla daca interactioneaza cu contraceptivele. Paracetamolul, nurofenul si fluimucilul nu interactioneaza, dar sunt alte sute de preparate care nu sunt antibiotice, dar interactioneaza cu anticonceptionalele (de exemplu sedativele)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca să fii sigură mai aplică o metodă contraceptivă, paza bună trece primejdia rea.
Nu știe nimeni cum poate reacționa corpul tău la aceste medicamente, unele peste altele.
Chiar dacă în prospectul lor nu fac atenționări, este bine pentru tine să te protejezi suplimentar, prezervativul.
Sănătate!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nici unul dintre aceste medicamente NU interacţionează şi NU reduce efectul anticoncepţionalelor!

În schimb, antibioticele ( în special cele pe bază de penicilină/ampicilină ) REDUC efectul contraceptivelor şi sunt necesare măsuri contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pe durata tratamentului + ÎNCĂ 7 zile după terminarea tratamentului!

| ralukbubu a răspuns:

Amadoua scad, de la nurofen la paracetamol fluimucil.

| alinutzaelenutzabulinutzagospodinafurnicuta a răspuns:

Da doar antibioticele, dar de regula pe prospectul tuturor medicamentelor scrie si de reactia cu alte medicamente