| Mysteryossa a întrebat:

Sunt cumva unele produse alimentare care mai reduc din eficacitatea anticonceptionalelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Avand in vedere ca tu ai cerut informatii despre produsele alimentare si ai primit despre...medicamente simt nevoia sa te lamureschappy Eficacitatea anticonceptionalelor este scazuta de grefruit si de alcoolul baut in exces. Sper ca acum ai primit raspuns la intrebarehappy

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Slăbește eficacitatea în combinație cu alte medicamente, și în mod special antibioticul.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Unele antibiotice, penicilina, cefalosporina (Cefaclor, Cefadroxil, Cefalexin, Cefazolin), tetraciclina, izoniazida, rifampicina, pirazinamida, etambutolul si streptomicina.
, antidepresivele, medicamente pentru diabet, grepfruitul şi sucul din el, medicamentele anticonvulsivante.
Te pup!

| Mysteryossa explică (pentru anonim_4396):

Aha..deci nu produsele alimentare..stiu si eu...de exemplu:alcoolul sau laptele...

| Schatzyyyyy a răspuns:

Unele antibiotice!

| DontDifferent a răspuns:

Nope sorry

| lory966 a răspuns:

Da...Dar doar unele.

| Mysteryossa explică (pentru lory966):

De exemplu?

| lory966 a răspuns (pentru Mysteryossa):

Alcoolul