| Girly97 a întrebat:

Doare sa iti faci plomba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

In general nu pentru ca iti face o anestezie care te amorteste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punerea plombei nu doare, nici macar nu e necesara o anestezie injectabila daca este vorba de o carie superficiala - se poate lucra doar cu lidocain spray.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Nu doare, inainte sa inceapa sa-ti lucreze la masea, te va anestezia local, iti va amorti zona astfel incat sa nu simti nimic. Doar auzi bzzzzzz, si atat. big grin

| Arthiom a răspuns:

Nu, doar va curata dintele cariat/spart dupa va dezinfecta si va aplica plomba. Nu doare. Daca e dintele infectat mai rau o sa urmezi un tratament care consta intr-o bucata de vata imbibata cu antibiotic si alte medicamente dupa ce curata in prealabil dintele si sigilata acolo cu un fel de plomba temporara, moale, pe care o va schimba o data pe saptamana sau o data la doua saptamani cat timp va fi nevoie, dupa se aplica plomba definitiva.
Per total nu doare, daca stomatologul considera ca e necesar atunci te va anestezia, si tot nu o sa simti nimic.

| credeintine a răspuns:

Buna! In functie de distructia dintelui, rezolvarea cariei poate sa fie fara durere, cu durere moderata sau sa doara tare daca caria a ajuns la camera pulpara-adica unde sunt nervii, deci este nevoie de anestezie locala. Mai conteaza de asemenea si mana medicului, tehnica si materialele folosite.
Concluzie: chiar daca doare sau nu, du-te la stomatolog pentru ploma!