| alinavarga95 a întrebat:

Draga TPU, am mare nevoie de ajutor sad Sufar d anorexie si incerc sa ma recuperez, cu toate astea nu prea imi iese si simt ca nu pot vorbi cu absolut nimeni despre asta.
Am reusit sa slabesc aproximativ 10 kg si in prezent sunt foarte multumita de corpul meu ( 41.5 kg la 1.60. stiu ca veti spune ca e prea putin insa in sfarsit sunt multumita de mine pentru ca intotdeauna mi.am dorit sa fiu slaba ) Daca la inceput am slabit mancand sanatos si evitand dulciurile acum am ajuns sa fiu obsedata de tot ceea ce mananc si sa ma simt vinovata dupa fiecare masa.sad ma cantaresc de cel putin 3 ori pe zi si ma deranjeaza daca vad ca am si 200 de grame in plus. Nici macar in vacanta nu m.am putut simti bine pntru ca singura mea preocupare a fost sa ma gandesc daca m.am ingrasat sau nu si sincer abia asteptam sa ajung acasa sa ma pot cantari. Faptul ca mancarea este tot ceea ce ma preocupa inseamna ca am o problema si recunosc asta. Incerc sa revin la normal dar dau in alta extrema: Binge eating... de 2-3 zile mananc incontinuu alimente,, interzise" si dulciuri si nu ma pot opri. Mananc efectiv pana mi se face rau si sunt constienta ca in ritmul asta voi pune inapoi tot ce am slabit urmand ca apoi sa o iau de la inceput. Va rog ajutati.ma sad as vrea sa pot avea o relatie normala cu mancarea, sa nu ma mai preocupe acest fapt si sa imi mentin greutatea fara mari eforturi... Chiar mi.as dori s pot manca tot ce imi doresc fara sa ma mai ingras deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Aceasta pofta provine din faptul ca pana acum ai fost atat de strica. Ai grija sa ai un regmin de viata sanatos dar macar o zi pe saptamana fa-ti poftele, mananca o pizza, un hamburger, o prajitura si vei vedea ca nu va mai fi atat de greu. Fa-i multa miscare si bea multa apa si vei vedea ca nu se va mai resimti.
Sanatate!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Kenya a răspuns:

Consulta un nutritionist.

| Shontellle a răspuns:

Extraordinar! Ce varsta ai? Stii ca daca nu esti majora si faci lucruri d-astea, iti opresc cresterea? Esti constienta? Acum ca ai slabit cat ti-ai dorit incearca sa te apuci de sport si mananca regulat, 3 mese pe zi si cu cateva gustari.Esti frumoasa! Nu te mai lua dupa restul lumii!