| Faded123 a întrebat:

Hei! Am o problema destul de grava sau cel putin eu asa cred.Am nevoie de un sfat si ma gandeam ca poate il voi gasi aici.Totul a inceput acum mult timp cand am vrut sa slabesc si nu a mers nimic si m.am gandit sa nu mai manac nimic cateva zile ca sigur o sa mearga si a mers.Am slabit foarte mult intr-un timp foarte scurt.Si am continuat asa pana cand mi s.a facut rau intr.o zi si am ajuns la spital. Dupa ce am iesit din spital am inceput sa manac normal si m.am ingrasat cateva kg ..cand am vazut asta m.am gandit sa fac la fel ca inainte, dar de data asta nu a mai mers pentru ca dupa doua zile in care n.ma mancat nimic, am inceput sa manac si mai mult.Am devenit obsedata, numar la fiecare aliment caloriile, ma cantaresc de vreo 3 ori pe zi si sunt foarte stresata.Toata lumea zice ca arat bine, ca nu mai e nevoie sa slabesc, dar eu ma simt asa de grasa.Am nevoie de ajutor, vreau sa fiu ca inainte, sa nu imi pese cum mananc si cat manac.Va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Heii si eu am avut de asemenea o astfel de problema..cred ca te pot ajuta da-mi un mesaj si vorbim happy

| kiri11 a răspuns:

Eu de asemenea aveam aceasta problema si am slabit cu suplimentul green coffe. Cum am scapat de sentimentul ca sunt grasa? sportul m-a ajutat destul de mult si alte preocupari, cum ar fi iesirile cu prietenii in oras. Faptul ca faci diferite lucruri zilnice iti distrag atentia si poti gandi, simti bine.

| KillaNoFilla a răspuns:

Slabirea prin infometare NU e deloc sanatos.
Fa-ti poze aproape goala si comparale cu alte personalitati care crezi tu ca sunt slabe, vezi daca sunt diferente.
Si spuneti in mintea ta :NU sunt grasa.
Eu pun pariu ca esti genul acela de fata cu 1.80m,foarte slaba.

http://www.csid.ro/calculator-calorii/

E stupid cum oameni isi pun bariere in mintea lor.Sunt alte probleme in viata mult mai importante.

| Adde2 a răspuns:

Nu știu dacă te ajută și pe tine, dar eu când am o problemă de genul ăsta îmi spun că există probleme mult mai importante în viață. Și oricum, de ce să slăbești? Dacă până acum ți-a spus cineva că ești grasă, nu băga în seamă, și dacă ai fi foarte slabă cineva tot ți-ar găsi defecte.

| MGica a răspuns:

In primul rand, daca nu ai pana la 20 de ani, este clar.
Daca nu respecti mesele zilnice, 3/zi, dimineata-amiaza-seara, risti probleme grave de sanatate. In primul rand, daca nu mananci paine suficienta, macar 3 felii/zi, nu consumi suficient amidon adica, risti diabet poate chiar si pe insulina. Nemancatul a zile intregi iti defecteaza cresterea iar metabolismul tau se distruge. Nu stiu cine te-a tunat pe tine sa slabesti asa prostesc prin nemancatul a zile intregi. Macar daca o faceai o data, dar ai facut-o de mai multe ori. Zi mersi ca n-ai ajuns sa ramai pe patul de spital cu injectii ca sa-ti revii. Este normal ca corpul tau sa reactioneze asa, nu a fost niciodata invatat asa. Oricat ai vrea sa slabesti, este nevoie de mancat redus, nicidecum deloc. Efortul fizic grabeste procesul de slabit, deci este indicat daca chiar vrei sa slabesti in timp normal. Cateva KG/luna inseamna slabit normal, nu cat ai slabit tu...
Fara sa te sperii sau sa-ti fac vreun rau mai mult, roaga-te si du-te la medic pentru consultatii, sa nu se agraveze situatia. Incepe sa consumi cateva zile alimente in cantitate mai mare, ca sa plusezi mancarea redusa din programul tau de "slabit". E normal sa tii cont de cate KCal mananci pe zi, asa se slabeste. Prin reducerea cu 500-600 KCal din meniul tau zilnic.

| bellaavasiloaie2006 a răspuns:

1.In fiecare dimineata inainte de a manca bea un pahar de apa rece
2.Practica un sport sau in fiecare dimineata fa exercitii
3.Sa nu mai mananci dupa ora 18:00
4.Nu mai manca la fastfood doar o data pe luna.
5.Cauta pe youtube Orange blue si ai sa vezi un videoclip cum sa prepari apa sasy