| yaay124 a întrebat:

Dupa cat timp dai semne ca ai viermi intestinali? Cred ca am luat de la pisica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Timpul scurs intre infestare si aparitia simptomelor specifice depinde de specia parazitului si de ciclul lui de dezvoltare.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca faci tratamnet medicamentos (cumparat din faramacie) in 14 zile ar trebui sa termini cu el.
Daca faci tratament naturist cu plante, usturoi si seminte de dovleaca atunci este nevoeid e 3-4 luni.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Daca ai viermi intestinali ii ai ca nu ai pastrat igiena corespunzatoare. Parazitii sunt prezenti in pamant alimente nepreparate termic corespunzator inclusiv fructe. Eu am multe pisici si nu am avut paraziti niciodata pentru ca pastez igiena riguroasa.Cand afirm ca nu am paraziti o spun pentru ca mi-am facut diferite analize de sange inclusiv la microscop. Si daca pisica este indoor te asigur ca tu o infestezi pe ea pentru ca aduci de afara pe incaltaminte.