| vladutz1995 a întrebat:

Am o pisica in varsta de 5 luni si de o saptamana si ceva schiopateaza. Am zis ca s-a lovit si poate ii trece de la sine. In timp am observat ca dimineata merge oarecum bine si dupa ce se joaca si zburda prin casa schipateaza foarte tare, doar cat se sprijina putin pe el. Ce sa fac? astazi e duminica si a fost inchis la veterinar. Mi-a spus un veterinar ca este posibil sa fie de la niste viermi intestinali care "ataca" muschiul pisicii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu cred ca are nicio treaba cu viermii intestinali.
Te sfatuiesc maine dimineata sa te duci cu ea la veterinar, sa o consulte, iar dupa un consult o sa iti spuna sigur ce are.
Poate are lipsa de calciu, poate s-a lovit la o pernuta, dupa un consult o sa iti spuna medicul ce are exact.

| vladutz1995 explică (pentru LaLaura):

Am fost si a spus ca are un hematon la celalalt picior si la piciorul cu care schiopateaza a spus ca e ok, ca nu are nimic la oase, a pomenit ceva ea de "patina ". I-a facut un antiinflamator si mi-a spus sa ma duc maine dimineata. A spus sa urmaresc evolutia, ca ar trebui sa ii treaca, daca nu trebuie facuta radiografie si operatie. Pisica este exact la fel... cat ma costa toate cele?

| LaLaura a răspuns (pentru vladutz1995):

Eu sper sa treaca cu atiinflamator. ( dupa o perioada de timp isi face efectul). Pentru ca restul e costisitor si destul de complicat.
O radiografie e in jur de 60 de lei ( depinde de cabinet), iar operatia cam 100-150 sau chiar mai mult( depinde de cabinet).
Ii tin pumnii la pisica sa se faca bine fara operatie si sper sa se faca cat mai curand bine.

| vladutz1995 explică (pentru LaLaura):

Ar trebui repetat anti inflamatorul? sa ma duc maine dimineata iar la veterinar sau sa mai astept?

| LaLaura a răspuns (pentru vladutz1995):

Pai daca nu isi revine, te duci din nou, poate ii face din nou sau schimba tratamentul, acum depinde de evolutia pisicii, dar asteapta sa treaca 24 de ore de la vaccin.