| Ionut46523 a întrebat:

După cât timp de fumat de poate face cancer pulmonar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Medinini a răspuns:

Buna! Fumatul nu este o cauza a cancerului pulmonar, acesta doar creste incidenta acestei patologii. Predispoziția genetică are un rol in aparitia cancerului. Multe persoane fumează toata viața si nu dezvolta cancer.

2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Estre posibile sa faci cancer de la fumat dupa o anumita perioada indelungata fara intrerupere! Dar fumiginile de la fumul de tigara poate bloca caile aeriene care circula oxigenul si dioxidul de carbon, risti sa distrugi definitiv plamanul si nu prea sunt sanse sa primesti alt plaman de la donator! O sa astepti mult si bine pe lista de asteptare la clinica din Viena! Iti sugerezi sa renunti la fumat si sa pastrezi sanatatea plamanilor tai cei roz si frumosi!

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu este un anumit timp, fiecare tigara creste riscul putin cate putin daca fumezi constant. Mai intervine si factorul genetic, adica predispozitia ta la a face cancer. (daca ai avut prin familie, ai sanse mai mari sa faci cancer decat altul care nu a avut in familie, valabil pentru multe boli)