| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cat timp de la contactul sexual se poate vedea daca sunt sau nu insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testele de sange sunt sigure cam la 14 zile de la conceptie, testul de sarcina cam la 20 si ecografia cam la 35-40 de zile. E adevarat ca se pot pozitiva mai repede, dar un test negativ mai repede de aceste intervale trebuie privit cu suspiciune si repetat.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hormonul identificat se numeste beta gonadotrofina corionica umana.

| micurutza2005 a răspuns:

Dupa minim2-3 saptamana.la testul de sarcina si o luna si ceva la ginecolog, eco.etc.se poate stii de sarcina

| nicky a răspuns:

Din cate stiu eu cu test de sarcina poti afla dupa 7-10 zile de la contactul sexual.

| Delia 75 a răspuns:

Testele de sange va pot spune daca ati ramas insarcinata in interval de 6-8 zile dupa ovulatie (dupa ce ovarul a secretat un ovul), iar testele de urina pot detecta sarcina dupa circa doua saptamani de la ovulatie. Insa unele teste de urina mai sensibile va pot spune daca sunteti gravida la 6 zile dupa conceptie sau la o zi de intarziere a menstruatiei. Testele de sarcina pentru acasa pot fi cumparate din farmacii dar si din multe magazine generale. Procedura de aplicare difera de la test la test: unele presupun colectarea urinei intr-un recipient si scufundarea unei tije in lichid, sau picurarea urinei cu pipeta intr-un container special. Testele variaza si in privinta intervalului cat trebuie sa asteptati pana apare rezultatul marcat prin culoare sau printr-un semn "+" sau "-".

Testele de urina au o fidelitate mare, in general situata intre 97% si 99%. Daca insa testul nu este aplicat corect, fidelitatea scade. Trebuie verificat ambalajul, ca in cazul oricarui produs, pentru a vedea daca testul este in termenul de garantie, altfel el pierzandu-si fidelitatea. Majoritatea testelor recomanda sa se repete procedura peste cateva zile, pentru a diminua probabilitatea de eroare. Indiferent de rezultat, pentru mai multa siguranta va puteti contacta medicul. Testul de sarcina interfereaza preponderent cu tratamentele hormonale impotriva infertilitatii, deoarece aceste medicamente contin de regula hormonul de sarcina.

| miha2010 a răspuns:

Dupa 2 saptamani iti zic sigur, eu una asa am aflat!

| kaumi a răspuns:

Majortatea firmelor producatoare de teste de sarcina recomanda ca acestea sa fie facute la o anumita distanta de timp, din diverse motive, cel mai adesea de a evita rezultate eronate. Dar, organismul nostru inca din primele momente ale fecundarii ovulului incepe producerea unui hormon(as spune o prostie daca as incerca sa dau o denumire pe care nu o stiu) care ajuta ovulul fecundat sa evolueze. Acest hormon este de fapt reactivul pentru testele de sarcina.Asa ca dupa ffff putin timp cu un test bun, afli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cat timp de la ovulatie pot afla daca sunt sau nu gravida

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer si eu as vrea sa stiu acest lucru. eu sunt in intarziere de 34 de zile si ...tot astept, dar nici nu am de gand sa fac un test.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa stiu daca am ramas insarcinata contactul sexual a avut loc de 6 zile pot afla dupa cat timp daca am ramas?
nu mai am rabdare sa vad daca imi vine sau nu ciclul...va rog ajutati-ma