| AlexandruPorfir a întrebat:

Dupa cat timp de vapat apare apa la plamani si daca apare exista vreo modalitate sa scap de boala?
P.S nu vapez, e doar pentru un prieten.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la vapat tigara electronica (e-cigarettes) nu apare apa la plamani, ci goluri in plamani, boala numindu-se mai plastic: "floricele de porumb" ori "popcorn lung", plamanii putand fii afectati din prima luna de vapare.
De boala provocata de vapare NU se poate scapa, fiindca nu este reversibila, de ea se poate murii, daca nu te opresti imediat, cum au inceput modificarile plamanilor.
Sunt mii de adolescenti bolnavi si morti in statele Unite, din cauza vaparii, de aceea s-a si interzis vaparea in USA.

https://expertvaping.com/......mptoms.jpg

un site medical, care explica legatura dintre poocorn lung >> cancer pulmonar >> moarte:
https://www.webmd.com/lung/popcorn-lung#1

PS Apa la plamani se face in urma unei raceli foarte puternice sau a unei pneumonii, nu in urma vaparii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce se umple plămânii cu apă.
Scapi de boală dacă nu mai vapezi.

| Donsavas a răspuns:

Se ia ACC