| urzika a întrebat:

Dupa ce am luat postinor, la inceperea urmatoarei menstruatii am inceput sa iau contraceptive orale, am facut bine sau mai trebuia sa mai astept vreo luna ca sa inceapa menstruatia naturala? Ar putea aparea complicatii hormonale in organism? Sunt foarte confuza in legatura cu acest subiect...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bogdand a răspuns:

Nu o sa iti apara complicatii. Este deja prevazuta chestia asta in prospectul postinolului. Ai grija de tine.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca vei avea probleme serioase, daca nu in urmatoarele luni, mai tarziu, cand vei vrea sa ai copii. Nu ai voie sa iei preparate hormonale minim 6 luni dupa postinor. Eu nu inteleg ce medic ginecolog a fost atat de inconstient incat, stiind ca ai luat postinor in urma cu o luna ti-a dat anticonceptionale. Trebuie sa stii ca in aceste luni, anticonceptionalele au eficienta mult redusa (posibil chiar injumatatita), fiindca pilula de a doua zi provoaca dereglari ale ovulatiilor si scade mult eficienta anticonceptionalelor, de aceea minim 6 luni trebuie sa folosesti prezervativ la fiecare contact sexual. De asemenea, trebuie sa-ti schimbi ginecologul, fiindca acesta care ti-a dat contraceptive orale la atat de scurt timp de la Postinor nu este foarte competent. In cele 6 luni care urmeaza postinorului trebuie sa faci analize si consulturi macar la 3 luni.

| psiholoaga a răspuns:

Bro, fata ce intreaba si tu ce raspunzi! Numai cu ochii in... avatare esti!tongue
urzica, eu zic ca trebuia sa astepti 6 luni, ca atat dureaza sa se neutralizeze efectele postinorului. De asemenea, anticonceptionalele nu se iau dupa sfatul prietenei, ci dupa reteta data de medic. Daca esti confuza, poti sa te adresezi unui cabinet de planning familial (in bucuresti iti recomand SECS) si acolo medicul iti va raspunde oricarei intrebari.

| DrViorel a răspuns:

Buna Urzica!, daca le iei cum ti-au fost prescrise si in intervalul prescris, atentie e foarte indicat sa le iei la intervalul mentionat, sa nu uiti, daca nu le iei la interval sau macar apropiat ci le intarzii mult, atunci apar declansari hormonale...Sanatate si o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misto avataru tau cu gagica aia care-si da singura palme la poponeata devil Si fustita aia, la cit e de scurta, mai bine nu era deloc, sa se vada mai bine cum vibreaza piftia rolling on the floor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cine ţii le-a prescris?
Ai luat de la tine putere?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholoaga, efectiv mi s-au scurs ochii cind am vazut poponetzu ala apetisant cum face flap... flap...batting eyelashes