| Pichakchiu a întrebat:

După ce termini dieta bazata pe infometare, te ingrasi la loc? Chiar dacă mănânci sănătos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
56 răspunsuri:
| Pichakchiu explică (pentru Frank51):

Ok

| Pichakchiu explică (pentru doctorandus):

Ce? Nu consum

| Pichakchiu explică (pentru TheStrategist):

Corpul are nevoie mereu de combustibil. Metabolism activ înseamnă că arzi repede? Adică prin fecale sau prin eliminarea transpirației?
Eu nu știu cum să mă mențin. Am mâncat sănătos, alaltăieri, 3 mese principale și 2 gustări de fructe, exact de mi-a recomandat nutriționistul herbalife, ca nu am mai avut shake și am mâncat din farfurie, mancare gătită. Și imediat ce nu am luat shake m-am îngrășat 400 de grame! Deși am mâncat sănătos. Țin sa menționez ca eu nu făceam shake urile întregite. Am vrut sa vad scădere pe cantar în fiecare zi! Am dat jos 20 de kg în doar 4 luni. Prin infometare. S-o acum dacă revin la mâncare din farfurie, sănătoasă, văd că mă îngraș. Dar minte dacă mai și trisez cu ceva dulce!?!? Ce mă faaaac, nu vreau sa ma ingras la loc

| doctorandus a răspuns (pentru Pichakchiu):

Renunta la Herbalife, altii au ajuns in spital din cauza asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Da, chiar si daca mananci santos si regulat tot vei asimila.

| doctorandus a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nutrionistul de la Herbalife poate ajunge la parnaie daca el/ea consiliaza persoane bolnave.

Numai dieteticienii cu drept de libera practica au dreptul sa consilieze dietetic persoanele bolnave.

Iar pentru a avea drept de libera practica, prima conditie e sa aiba licenta si masterat in stiintele nutritiei (doar unul dintre ele nu-i suficient).

| TheStrategist a răspuns (pentru Pichakchiu):

Încearcă să îți calculezi caloriile și să nu mănânci mai mult decât ai nevoie. Cât de des faci sport? (întreb pentru că vreau să te ajut cu sfaturi)

| RAY a răspuns (pentru Pichakchiu):

Omule un regim de slăbit nu include înfometarea

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Nrx):

Tu de unde știi cate kg am? Ma cunoști cumva real? Am slăbit 20 de kg fără nici o foamete, nu trebuie sa mânci mai puțin, trebuie sa pui baza pe proteina si pe fructe, legume, cardio

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Nu, consuma rahaturi cu mii de calorii, ca poți baga salate cu kg, treaba e sa consumi mult din legume-fructe, carne, sport

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.healthline.com/nutrition/low-calorie-foods#TOC_TITLE_HDR_15
https://www.healthline.com/nutrition/zero-calorie-foods#8.-Carrots

si desigur alimente care tin de foamete
carnea de vita, peste, curcan, pui
cartofi fierti
ovaz cu lapte
fasolea
iaurt gresesc
paine cu cereale
supe multe, ciorbe
apa 3l pe zi
cardio

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Asta e rezolvarea,va place mancarea,bagati legume,fructe cu mult suc,carne =asta inhiba foametea si creste rata metabolismului,vrei o shaorma ok, elimina din ea cartofi, smantana, si va avea putine calori, fara mezeluri

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Si eu am fost obez, dar nu mancam atat de mult. E o mare exagerare.

| Pichakchiu explică (pentru Violleta2022):

De unde știi?

| Pichakchiu explică (pentru TheStrategist):

Sunt cu școala și nu prea fac. Sedentara, sau foarte puțin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Fiindca am patit-o pe propria-mi piele!

| Pichakchiu explică (pentru Violleta2022):

Pai dacă ați mâncat mult...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Prostia a fost a mea ca nu am fost niciodata grasa, dar am vrut sa fiu mai supla si sa pierd 3 kg mancand 1 singura masa pe zi.
Am pierdut cele 3 kg, dar intr-un an am pus 6kg.
Nu a fost vorba de mancat mult, ci mancat normal si sanatos, 3 mese pe zi modeste dar metabolismul meu a asmilat dublu, facand prozvizii ca sa nu-l mai pun niciodata in situatie de foamete.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pichakchiu):

"în 2 Decembrie | Geocondaa explică (pentru RebekaRebi):
Ei, nu chiar orice! Eu mănânc la 9mic dejun, la 12 prânz, la 14, la 16, și la 18"

Poti sa-mi spui de ce manaci atat de des, fiindca numai bebelusii manca la 3 ore odata?
Tii cura de ingrasare?

| Pichakchiu explică (pentru Violleta2022):

Eu cu cura asta am slabit 30 kg

| Pichakchiu explică (pentru Violleta2022):

Cred ca asa este. Câte kg ai și ce înălțime?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Eu am 1.74m si 65kg acum si am peste 50 de ani.
Niciodata nu am avut mai mult de 73-74kg, nici macar cand am fost gravida.

| Silwian a răspuns:

Cate boli ai facut pana acum? Dar sincer!? Ceva gastrita? ulcer?

| Pichakchiu explică (pentru Silwian):

Nimic. Sincer. Am 16 ani