| anonim_4396 a întrebat:

E sanatos sa mananci banane? Sau doar te ingrasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

In general e indicat sa mananci fructe (exceptie unele patologii: renale cu hiperK etc), dar in cazul bananelor ai grija sa indepartezi partea de la varful fructului. Acolo se inchide ultima data fructul si exista unele insecte care isi depun ouale in florile de banana putand ramane in fruct, ajungandu-se la parazitoze (din cauza viermilor care se dezvolta ulterior). In rest, pofta buna!

Laur
| Laur a răspuns:

Nu toate fructele sunt sanatoase, de exemplu fructele de cartof contin glicoalcaloizi si sunt toxice.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

In general, este sanatos sa manaci fructe. Daca te ingrasi, problema tine de organismul tau. Eu pot sa mananc o remorca de banane si nu ma ingraslaughing

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

@Gabriel; Am inteles; e una dintre legumele alea care cresc in copaclaughing

| turtl3 a răspuns:

Toate fructele sunt sanatoase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt sanatoase, dar nu este indicat sa mananci mai mult de 1 pe zi, nu sunt prea bune la ficat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E sanatos, dar nu prea multe ca te constipahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ValiMocanu: banana e leguma toata ziua tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este sanator... dar nu manca peste 12 intr-o zi deoarece vei avea dureri de cap si vei vomita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Toate alimentele inclusiv fructele au conținut caloric mai mic sau mai mare.
Bananele sunt o sursă de potasiu.
Recomandat este să se consume o banană la 3-4 zile.
O banană medie coaptă are în jur de 95-100 de calorii.
Mărul conține celuloză care ajută mult la digestie, are un aport de 50-60 de calorii la 100 de grame, lămâia este o sursă veritabilă de vitamina C și are doar 18 calorii la 100 de grame, etc. Recomandat este consumul zilnic de fructe, în fiecare zi câte un fruct în stare naturală sau uscată. Toate fructele sunt surse naturale de vitamine.
Pa, pa.

| mennenspeed a răspuns:

Eu toata ziua pap banane laughing... minim 2 - maxim 5 pe zi laughing..nu stiu ce ii cu mine, dar manc aproximativ vreo 20 happy...si portocale iarlaughing, e bine sa mananci atatea banane? este fructul meu preferat dupa portocale big grin

| anonimus010101110 a răspuns:

Daca mananci normal ci nu cu tona, e ok