| Pichakchiu a întrebat:

După ce termini dieta bazata pe infometare, te ingrasi la loc? Chiar dacă mănânci sănătos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
56 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

laughing da

| 19flo79 a răspuns:

Fara miscare si sport. dieta are efect doar pe moment...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te îngrași dacă mănânci mai mult decât arzi. Persoanal, am mai pus câteva kg după ce am început să mănânc normal, însă se pare că mă mențin și sunt relativ mulțumită. Cred că e ok să mănânci cât mai sănătos și să nu fii obsedată de numărul de calorii, ca să te poți bucura.

| Pichakchiu explică (pentru anonim_4396):

După infometare, am mâncat sănătos și uite ca m-am îngrășat. Meniul e de 3 mese principale și 2 gustări. Mic dejun, prânz, gustări de fructe și cinA

| VoidEternal a răspuns:

Nu recomand nicio dieta. Daca vrei sa slăbești trebuie ori să renunți complet la unele alimente ori să faci constant suficient de mult sport încât să arzi calorii peste aportul tau zilnic.

Din motive medicale a trebuit să țin un regim strict pentru aproximativ 9 luni. Ajunsesem să slăbesc mai bine de 10 kg, multe in prima luna, în condițiile în care nu am fost niciodată gras. După ce am revenit la normal, mâncând exact la fel ca înainte de regim am pus vreo 3 kg peste ce aveam înainte. Deci 13 kg în doar vreo 2 luni. Sunt tot mai multe studii care au descoperit că dietele fac mai mult rău exact de asta, pentru că dupa ce le întrerupi, nu doar că revii la normal, dar te îngrași și mai tare.

Deci ori scoți niste alimente dăunătoare definitiv din regimul tau, ori faci suficient de mult sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Pentru că nu ai ars caloriile. Și da, mai poate fi vorba și de încetinirea metabolismului, din păcate.

| relian a răspuns:

Te ingrasi ca nu maninci sanatos,ori ce vrei sa spui? Ori este spus la figurat,in loc sa spui mananci mult,spui mani nci sanatos, maninci de rupi laughing aia da, normal ca te ingrasi.
Dieta prin infometare laughing ia-o si tu mai usor, redu mancarea asa treptat.
Sau daca deja ai slabit, trebuie sa maninci la un sfert din ce mancai inainte, altfel te faci cum erai

| Violleta2022 a răspuns:

Dieta prin infometare nu a dat niciodata rezultate, fiindca in maxim 1 an se depune tot ce ai pierdut si chiar dublu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident. Tu de fapt ai pus mai multa grasime si ai distrus muschii si te-ai deshidratat, atata laughing

| TheStrategist a răspuns:

Dieta bazată pe înfometare nu te va ajuta să slăbești, doar îți faci mai mult rău. Slăbești dacă faci sport și mănânci mai puțin (deficit caloric), nu dacă te înfometezi.

| doctorandus a răspuns:

Dap, în circa 80%-90% din cazuri oamenii revin la greutatea anterioară. Din punctul ăsta de vedere slăbitul permanent este mai dificil decât să scapi de adicție de heroină.

| RAY a răspuns:

1,în primul rand trebuie sa te asexzezi pe a limita cantitatea de mâncare și a face restricti la alimente mai rele, sa spunem 25% dulciuri, îți spun și îți reoet alimentația este baza slabiri și a menținerii desigur cu sport întotdeauna, îți vb din propria experienta ambele contează, 2, în timpul slăbire te informezi ce e metabolismul, hrana sănătoasă, limitează cantitatea

| nevermatch a răspuns:

Da. SI mai ramai si cu carente in organism.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, vezi răspunsurile mele.

| Frank51 a răspuns:

Dacă prin mâncat sănătos te referi la deficit caloric sau menținere nu te îngrași la loc.

| RebekaRebi a răspuns:

Dieta perfectă este mâncat din 3 în 3 ore la ore fixe, iar de la 6 seara numai mănânci, în schimb poți mânca la acele ore fixe orice dorești!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Da.

| Pichakchiu explică (pentru Violleta2022):

Chiar și dacă mănânci sănătos, regulat?

| Pichakchiu explică (pentru RebekaRebi):

Ei,nu chiar orice! Eu mănânc la 9mic dejun, la 12 prânz, la 14, la 16, și la 18

| Pichakchiu explică (pentru RAY):

Asa, și după ce termini cu înfometarea, dar mananci mai mult, tot sănătos, fiindcă nu mai poți tăia din porții ca îți este rău, amețeală, te mai ingrasi?

| Pichakchiu explică (pentru Frank51):

Am urmat herbalife, și eu nu puneam toate linguritele în porție. Mi a venit rau. Asta a însemnat infometare 3 luni de zile! Nu mai pot! Iar acum ca mananc sănătos, regulat, 5 mese pe zi, 2 sunt gustări de fructe, m-am îngrășat! De ce?!

| Pichakchiu explică (pentru doctorandus):

Ce e aia?

| Pichakchiu explică (pentru anonim_4396):

Sunt constipata de vreo 1 luna...
Îmi e frica ca dacă ma las de herbalife, ma îngraș! Vezi răspunsurile mele

| Frank51 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Răspunsul simplu este că mănânci prea mult.

Dacă vrei să-ți explic(deși nu mă aștept să poți înțelege dar fie), în corpul tău se întâmplă un lucru natural atunci când urmezi o dietă, si anume metabolismul incepe să își oprească unele functii(pe cele inutile evident), matematic vorbind înseamnă că are nevoie de mai puțin combustibil să funcționeze. Atunci când termini dieta, metabolismul a încetinit extrem de mult, și când începi să mănânci normal nu mai poți să fii la menținere.

Acest lucru se combină cu nivelul mare de insulină din sânge, atunci când nu există o perioadă de pauză de cel puțin 10 ore de la ultima masă.

Dacă vrei un sfat pentru slăbit, mănâncă o masă pe zi, la orice oră dorești, fără snackuri, iar pe lângă asta trebuie să practici un sport(ca să nu-ți mai scadă metabolismul si să ajute la slăbit).

Poți alege să mănânci de exemplu in fiecare zi la ora 16:00. În masa respectivă este important să incluzi toți macronutrientii.

| Pichakchiu explică (pentru Frank51):

Am 57 kg! Am slabit ce era de slăbit, adică 30 de kg, oarecum prin infometare, cu herbalife. Și am ajuns sa îmi fie rău, sa am amețeli, și am doar 16 ani!
Acum mănânc tot puțin! Cum sa mănânc mult? Am ajuns sa nu mi mai vina menstruația, sunt constipata de 1 luna!
Ieri am mâncat mic dejun la ora 9 : omleta, nu în ulei, cu o roșie! La 12 am mâncat salata de roșii și castraveti cu 1 lingurita de ulei măsline, de 210 grâne, cu 150 grame de peste la cuptor! Am mâncat la ora 14 un kiwi de 120 g. Iar la 16 Am mâncat un mar de 170g. Seara am mâncat la ora 18:10, conopida fiarta cu mâncare de mazare de post!
Ce e asa de mult? Mami spune ca nu i se pare mult.
Cum sa mănânc numai o masa pe zi?! Ce sa mai slăbesc? Eu vreau sa ma mentin

| Frank51 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Exact, nu mă așteptam să înțelegi.

| doctorandus a răspuns (pentru Pichakchiu):

Dependență de droguri.

Răspuns utilizator avertizat
| TheStrategist a răspuns (pentru Nrx):

Nu. Pentru că ei nu aveau ce să mănânce. Tu dacă nu mănânci o zi sau 2, după vei mânca mai mult. Și e foarte probabil să te îngrași sau să rămâi la fel.