| WhatABeautifulDay a întrebat:

Dupa prima nastere, cat ar trebui sa astepti pana ramai insarcinata (nu pana nasti a 2-a oara) din nou pentru a evita daune fatului si mamei? Este 1 an prea devreme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sarcina si nasterea anterioara au decurs normal, atunci recomndarea este sa nu ramai insarcinata inca 6 luni dupa nastere.
Daca au existat probleme, atunci ginecologul asistant poate spune cat timp trebuie sa treaca si care sunt riscurile.

| gratargratar a răspuns:

Anumite studii spun ca 18 luni ar fi intervalul minim intre sarcini. Totusi raman circumspect cu referire la corectitudinea acestora.

Cred ca depinde de femeie si, in definitiv, de dorinta acesteia de a avea un nou copil. Cunosc destule femei care au avut sarcini vreo cativa ani consecutivi, iar copiii s-au nascut sanatosi.

As spune ca 1 an este minim, in aceasta perioada concentrandu-te pe alaptarea copilului avut inainte. Unii recomanda alaptarea periodica pana la vasta de 2 ani.

In sfarsit, nu exista o regula.