| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca alcoolicii se imbata mai repede? Daca da, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, alcoolicii se imbata mai greu fiindca ei au antrenament si atunci au in ficat o cantitate mai mare de enzima care inactiveaza alcoolul. Prin urmare metabolizeaza mai repede si elimina mai repede alcoolul.

| Psihoyounger a răspuns:

Nu este adevarat. putem spune ca alcoolicii s-au obisnuit cu beutura si au devenit dependenti. Ei considera alcoolul ca un fel de cafea...sa zic asa. Nu pot tra fara el. MI-a povestit cineva ca a avut niste muncitori, vreo 10, toti alcoolici. Dimineata toti tremurau cand veneau si nu puteau lucra. Dupa ce beau fiecare un pahar de vin, isi reveneau si se apucau de munca. DEsi nu erau beti. Sunt obisnuiti. Sfatul meu este sa nu incepeti cu alcoolul, caci nu cred ca merita!

Caly

| andreea8888 a răspuns:

Nu este deloc adevarat!happy
Alcoolici, se imbata mult mai greu si nu din orice(consumanad bere sau vin, au nevoie de mult timp, in timp ce taria reuseste sa isi faca efectul mai repede, si datorita gradelor inalte)
Cei care consuma alcool ocazional, se ametesc si de la o inghititura de alcool nu chiar puternic, si care pot ajunge in coma alcoolica foarte rapid, din te-miri-ce!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se inbata repede dar noi nu vedem din cauza ca lor le e mai rau cind nu au alcool deloc ex acel tremurat care inceteaza dupa prima inghititura. Dar ei fiind alcoolici pot bea mult mai mult pina am putea vedea o schimbare spre o imbatare crunta.