| blackheart26 a întrebat:

E adevărat ca după operația de colecist rămâne o rană interioară acolo unde a fost scoasă fierea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de modul de operare.
Daca interventia s-a facut endoscopic, atunci maxim o iritare poate fi, ceea ce se vindeca in cateva zile.
Daca s-a facut operatie clasica (prin deschiderea burtei), atunci durata de refacere este asemanatoare cu ceea al operatiei de apendicita, iar timpul de refacere completa este de cca. 6 saptamani.

| blackheart26 explică (pentru Bula):

Operația a fost făcută laparoscopic, întreb deoarece încă am niște dureri în zona unde a fost fierea.

| Bula a răspuns (pentru blackheart26):

Daca ferea a fost scoasa, atunci cateva zile poate fi mai sensibil locul.