| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca poti face cancer de la anticonceptionale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Iti dau un exemplu simplu: sarcina. Sarcina e un diagnostic, vrei sa zici ca nu poti pune niciodata diagnosticul sigur de sarcina?

La fel pentru strabism, albinism, obezitate, diabet zaharat si o multime de alte patologii (le-am zis pe primele rapid cum mi-au venit in minte).

Factorii personali nu sunt o variabila, sunt nenumarabile variabile happy

E adevarat ca sunt multe diagnostice greu de pus, dar asta nu le exclude pe cele care pot fi identificate clar.

| Magdalen a răspuns:

1. "asocierea clara a fumatului cu cancerul de plaman sau HPV cu cancerul de col" este la fel de clara ca intre anticonceptionale si cancerul de san sau col: adica, nu toti care fumeaza, au HPV sau iau anticonceptioonale fac cancer, ci DOAR O PARTE.

2. Daca tu poti omite aceste studii... inseamna ca esti extrem de partinitor, si nu vad cum le poti infirma pe pareri; eu nu iti spun parerea mea, nu am spus-o pe acest site, ci doar am citat studii; atat.
2006 -- Meta analysis confirms increased risk for breast cancer in pre-menopausal users, especially for before first full term pregnancy (FFTP) users. click [here] (PDF - Acrobat reader required) Text abstract available [here]

2006 -- Study published in October 2006 confirms elevated risk with oral contraceptive use (but finds no increased risk with use by BRCA1 and BRCA2 mutation carriers). click [here]

2006 -- Article in the New England Journal of Medicine reaffirms the oral contraceptive breast cancer link. click [here]

2005 -- WHO IARC declares combined oral estrogen-progestogen contraceptives "carcinogenic to humans" -- implicated in breast, cervix, and liver cancer. click [here]

2003 -- National Cancer Institute Sponsored study indicates increased risk of breast cancer for women aged 20-34 who used oral contraceptives prior to diagnosis. click [here]

2002 -- 3rd European Breast Cancer Conference presented with evidence of increased risk of breast cancer by users of oral contraceptives. click [here]

3. Insemana ca nu ai citit articolele daca vrei cifre:
The Women's Contraceptive and Reproductive Experiences (Women's CARE) Study was a population-based case–control study conducted in 5 US sites that involved over 9000 participants. Case subjects were women between the ages of 35 and 64 in whom invasive breast cancer developed between 1994 and 1998. Control subjects were selected at random, and in a 1:1 ratio, from a sample of eligible subjects without breast cancer (stratified according to age, race and study site), identified through random digit dialing.
Oral contraceptive (OC) use has been linked to increased risk of breast cancer, largely on the basis of studies conducted before 1990. In the Case-Control Surveillance Study, a US hospital-based case-control study of medication use and cancer, the authors assessed the relation of OC use to breast cancer risk among 907 case women with incident invasive breast cancer (731 white, 176 black) and 1, 711 controls (1, 152 white, 559 black) interviewed from 1993 to 2007.
Current use of oral contraceptives (OCs) has been reportedto increase breast cancer risk slightly. In 1991/1992, a prospective cohort study specifically designed to examine the role of hormonal contraceptives in relation to breast cancer was conducted in Norway and Sweden. This study was entitled Women’s Lifestyle and Health. Of 196, 000 invited women aged 30–49 years, 106, 844 women answered a 4-page questionnaire. Altogether, 103, 027 women providing information on contraceptive use were included in the analysis presented here, and 1, 008 primary invasive breast cancers were diagnosed throughout 1999 (end of follow-up
A previous pooled analysis of more than 50 studies with more than 150 000 patients (Lancet 1996; 347:1713-27)[CrossRef][Web of Science][Medline] found a slight increase in the risk of breast cancer with previous oral contraceptive use
Si asa mai departe...
Nu cred ca in problema in discutie sunt necesare si parerile noastre; cred ca sunt suficiente parerile altora, care chiar au cercetat problema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exident ca nu este SIGUR diagnosticul de sarcina, diabet, albinism, obezitate si asa mai departe.
Daca un medic la un consult spune ca diagnosticul este SIGUR si nu este nevoie de DIAGNOSTIC DIFERENTIAL, PICA EXAMENUL. Medicul spune "eu cred ca diagnosticul este...", orice medic normal spune asta. Prin sumarea unor variabile, nu poti obtine certitudinea - este un principiu elementar de statistica. Ori medicina, biologia, lucreaza cu VARIABILE.
Nu orice crestere a glicemie este diabet, sarcina... ai vazut de curand ca o femeie a nascut in wc, fara sa i se puna diagnosticul de sarcina, si asa mai departe.
Tocmai de aceea este grea medicina in Romania, pentru ca pacientii cred ca medicii pot pune diagnosticul in 100% din cazuri;
ori NU ESTE ASA nicaieri in lume.
Daca te uiti pe un site de diagnostic din afara, vei vede ca iti da probabilitatea de daignostic, care NU este 100%

Laur
| Laur a răspuns:

Solo, nu intelegi, in exemplele cu fumatul si HPV, cei 2 factori CAUZEAZA cancer, se stie clar. Ca nu se intampla in procent de 100% aia e alta treaba. Poti cadea de la etajul 7 si sa nu mori, dar poti zice linistit: cazutul de la etajul 7 cauzeaza moarte, nu?

Ti s-a mai zis de cateva ori ca e important anul studiului si anii in care au fost luate contraceptivele, pentru ca in ultimii cativa ani au aparut contraceptivele noi, cu doze hormonale mult mai mici. E ceva diferit.

Pentru cine a raspuns anonim mai deasupra: daca eu vad o femeie cu abdomen marit in volum si o pun la ecograf si vad sarcina de 30 de saptamani, cu batai ale inimii, o sa spun ca "sunt sigur" ca e sarcina, cine zice "cred"... (nu comentez) - doar ca exemplu.

Hai sa-ti mai dau unul: fractura, de tibie de exemplu. Daca eu vad pe radiografie fractura, cum nu pot zice ca e diagnostic sigur? happy

Diagnosticul diferential e o etapa inaintea diagnosticului final, dar in mod normal se merge pana la capat nu ramai la diferential.

Zici ca "Tocmai de aceea este grea medicina in Romania, pentru ca pacientii cred ca medicii pot pune diagnosticul in 100% din cazuri;"

Asta nu contrazice ce am zis eu, eu am zis doar ca sunt cazuri cand poti fi 100% sigur pe diagnostic, si asa e...

Hai ca nu ajungem nicaieri cu dezbaterea asta, eu ma opresc aici. Spor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricum discutati paralel, iar solo pare ca are cunostinte medicale solide...si convinge prin citari nu prin afirmatii proprii nesustinute!
Acelasi anonim