| katy a întrebat:

E adevarat ca daca iei anticonceptionale si fumezi, poti face infarct?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e foarte adevarat: infarct miocardic, cerebral (cel mai adesea), enteromezenteric, etc. Chiar de curand a murit o femeie de 27 de ani la Spitalul Pantelimon din Bucuresti acre ignorase sfatul ginecologului de a renunta la fumat in timpul tratamentului cu contraceptive.
In principiu, femeile care fumeaza ar trebui sa renunte la acest obicei in timpul tratamentului sau sa ia anumite contraceptive (care au multe efecte adverse si sunt mai greu tolerate, dar care nu cresc riscul de tromboze in asociere cu fumatul).

6 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Exista chiar un risc cumulativ pentru ca atat contraceptivele cat si fumatul constituie factori de risc pentru infarct.
Privitor la contraceptive, sunt mai frecvente insa trombozele venoase decat cele arteriale.
http://www.mymed.ro/......onara.html

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Foarte adevărat, @katy, e foarte periculos să le asociezi!

| eclipsegirl31 a răspuns:

Ma indoiesc! O cunostinta ia anticonceptionale si fumeaza si nu are nimic.

| Narcis2007 a răspuns:

Da

| armand3004 a răspuns:

Cel mai recomandat, citeste prospectul sau intreaba un doctor de specialitate.

| sereje a răspuns:

Nu in acelasi timp.