| anonim_4396 a întrebat:

E adevărat că scheletul uman poate suporta până la o anumită greutate iar persoanele obeze riscă să dezvolte osteoporoză și fracturi din cauza greutății excesive care apasă pe oase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Normal! Oasele sunt la fel, nu se modifica, insa apasa alta greutate pe ele. Nu neaparat osteoporoza, dar fizic sufera oasele, osteoporoza e de la lipsa calciu din oase, asta nu neaparat trebuie sa fie in obsezitate.
Se duc rotulele, cartilagiile, e nasol.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, poate unora care sunt obezi nu li se întâmplă asta, dar dacă ești obez dezvolți boli.

| Anonima163333 a răspuns:

Da. Este adevărat.

| UnOmdin20000 a răspuns:

Adevarat.