| gamerulmalahios a întrebat:

E adevarata chestia aia cu aprinderea la plamani?
Salut TPU! De cand eram mic mama m-a invatat sa nu beau apa rece cand sunt transpirat ca sa nu fac aprindere la plamani.Si, am ascultat-o si inca o ascult dar am totusi impresia ca nu se mai aplica chestia asta...doar ganditi-va in felul urmator-cate persoane din lumea asta beau apa rece transpirati si nu patesc nimic.Intelegeam cand eram mic si n-aveam imunitate asa buna dar totusi, acum am 17 ani.Si uneori, chiar simt nevoia sa beau apa rece cand sunt transpirat. Deci :
E ADEVARAT CA DACA BEI APA RECE TRANSPIRAT FACI APRINDERE LA PLAMANI? DACA DA, SE APLICA DOAR IN CAZUL COPIILOR SAU SI IN CAZUL CELOR MAI MARI(CAZUL MEU)? SAU E DOAR UN MIT?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Apa rece trece din gură prin esofag în stomac nu în plămâni. Că poți face o inflamație serioasă la gât, de acord. Dacă prin "APRINDERE LA PLAMANI" înțelegi pneumonie, atunci, nu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e vorba de transpirat cit de INFIERBINTAT. Nu aprindere la plamini cit soc termic care poate fi mortal. http://www.eva.ro/......21017.html

| LPCTSTR a răspuns:

Nu văd cum ai putea, deci nu.

| mastadont a răspuns:

Se poate să suferi de un atac cerebral. Dacă bei apă foarte foarte rece în momentul în care apa atinge cerul gurii și gâtul vasele de sânge din interiorul craniului se contractă brusc. Poate ai observat că uneori când bei apă rece simți o durere bruscă de cap pentru câteva secunde. Însă riscurile sunt minime zic eu, dar totuși nu trebuie să bei apă foarte foarte rece când temperatura corpului este ridicată, de la contractarea subită vasele de sânge se pot sparge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vrajeala laughing

| Kat29 a răspuns:

Faci rosu in gat, dar nu pneumonie. Nici partea cu rosu in gat nu i sigura ...depinde de om.

| fanmiraculos105 a răspuns:

Nu prea cred că e adevărat