| Valentina8 a întrebat:

E normal ca in fiecare luna cand sunt la menstruatie inainte sa-mi vina cu doua zile + 2 zile la inceputul menstruatiei sa am dureri oribile? Dureri pe tot spatele, intepaturi jos la burta, carcei la picioare, sa fiu foarte dar foarte trista? Si daca da, exista vreun remediu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca durerile sunt insuportabile ar fi bine sa consulti un medic bun si sa faci cateva analize. Durerile insuportabile nu sunt normale asa cum spun toti, ci pot ascunde o boala, endometrioza mai exact.

4 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Si eu aveam asa. Inainte de prima nastere. Dupa aceea au trecut. Eu luam algocalmin. Cate 3 pe zi daca era necesar.

| Linda a răspuns (pentru Linda):

Iar tristetea si irascibilitatea le aveam 3-4 zile inainte si 2-3 zile in timpul menstruatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este normal... Se numește SPM (sindrom premenstrual). Cât despre remedii, un stil de viață cât mai sănătos ar ameliora aceste neplăceri...

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/