| anonim_4396 a întrebat:

E normal ca la 14 ani sa am de-abia 172cm?
Parintii mei au 164 respectiv 176cm.
Eu ma culc tarziu noapte de vreo 2 ani incoace(dar am mai crescut in astia 2 ani). Daca la vara dorm si 12ore pe zi, si fac si baschet, pot creste vreo 5cm pana in toamna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De-abia? Esti chiar inalt.

| Violleta2022 a răspuns:

NU ajuta la nimic dormitul de la 2 noaptea in sus, chiar daca dormi 12 ore, pentru ca-ti priveszi somnuls is anatatrea de producerea serotoninei si lematoninei, care se produce intre 10 si 2 noaptea si fara de care corpul tau va avea mari probleme de sanatate.
Cat despre crescut, nu cred ca vei creste prea mult, tocmai din cauza privarii somnului de noapte.
De ce nu te culci ca un copil normal la ora 9-10 si te trezesti la 6 dimineata, odihnit si perfect refacut, avand o zi intreaga de activitati si ce doresti sa mai faci.

| anonimg a răspuns:

Slăbitul si îngrășatul ar mai putea fi programat, fortat; dar nu la fel stau lucrurile și cu oasele.
Nu am auzit ca neglijarea somnului devreme, să ajute creșterea în înălțime. Baschetul ajută, dar nu orele nedormite.
Si chiar daca ar ajuta, nu trebuie să ne vindem sănătatea pe frumusețe.
Înălțimea pe care o ai este bună. Culcă-te devreme dacă vrei să fii si sănătos atunci când vei ajunge la înălțimea dorită.

| Sn4k3 a răspuns:

Ai sanse si sa treci de 1.80 stai linistit, mai ales daca faci sport. 172 la 14 ani e bine.

| Lioana a răspuns:

La vârsta ta ești încă în creștere. Înălțimea ta este foarte buna. Ești chiar înalt pentru 14 ani. Vei creste chiar mai mult decât tatăl tău pentru că copiii de azi își întrec părinții în înălțime.
In ceea ce privește somnul, ar fi bine sa te culci la orele 22 pentru că vei avea mai multe beneficii pentru sănătate.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da e normal mai ales ca sunt sanse mici sa cresti mai mult de 1, 76 cat are unul din parintii tai.

| siriusblack98 a răspuns:

Cica ''de abia 1.72'', copile tu ar trebui sa arunci o privire peste media de inaltime pe glob.Mai ai vreo 5-6 ani de crestere.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Eu am 1.72 si am 20 de ani, zi saru-mână ca stai binelaughing

| PaulBlegu a răspuns:

Poti sa te culci cand vrei tu, tot vei creste in inaltime, dar nu 5cm pana la toamna. Va dura mai mult!