| anonim_4396 a întrebat:

Timp de ani la rand am fost un ateu inrait, pana cand o persoana draga mi-a murit(acum 2 ani jumate) iar incetul cu incetul am inceput sa cred in Dumnezeu, sa tin posturi(miercuri si vineri), sa ma rog, etc.
Familia mea e una atee, si tot incetul cu incetul am redevenit(cam acum vreo cateva luni),, normal", dar tot mai cred in Dumnezeu, doar ca nici nu mai tin posturi, nici nu ma mai rog.
Problema este ca atunci cand,, eram crestin" mi-am cam pierdut reputatia in fata altora, si i-am cam enervat rau pe ai mei. Ma doare sufletul numai cand ma gandesc ce mentalitate aveam...
Mai mult, acele posturi(pe care le-am tinut la varsta de numai 12-13 ani(cam vreo 6 luni) m-au facut sa slabesc destul de mult si cred ca din cauza,, proastei alimentatii", ca s-o numesc asa, nu am mai crescut in inaltime cine stie ce. Anul trecut eram printre cei mai inalti din clasa, dar peste vara foarte multi m-au intrecut. Bine, eu oricum sunt cu un an mai mic decat toti, dar chiar nu pricep cum de au crescut altii atata, iar eu nu, si deseori ma gandesc ca poate am avut pubertate precoce, si ca la varsta de 12-13 ani(cand tineam eu posturi ca prostu) era perioada mea maxima de crestere, si fix din cauza mancarii am,, ratat" acea ocazie. Ma doare inima numai cand ma gandesc ca acum puteam sa fiu si de 178(eu am 172, am crescut abi 2cm peste vara)...
Oare la vara daca dorm destul peste noapte, voi creste si eu mai inalt(sa se vada diferenta). Eu am 14 ani, iar parintii mei au 164 respectiv 177cm.
P.S. Mai e cineva din Botosani?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, somnul de noapte influenteaza direct starea de sanatate a corpului, a creierului si ajuta direct, la dezvoltarea fizica a corpului.

| OldSoul a răspuns:

Ai 14 ani, nu te stresa.
Ai timp, abia de acum incep sa se vada schimbarile de inaltime, exact cum s-a intamplat si cu colegii tai.
Asteapta sa ajungi si tu la varstsa lor si vei creste.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Dar voi creste asa...ca prin,, minune", sau va trebui sa mananc sanatos, sa ma culc devreme, etc(lucruri pe care ei nu le fac niciodata, majoritatea)?

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

In general se intampla asa gen "ca prin minune", cel putin eu ma gandesc cum eram in perioada liceului eu, si alti colegi, si cat de mult s-au schimbat, m-am schimbat intr-un timp scurt.
Bine, in cazul meu, nu a fost mare schimbare, dar, un amic era "cu un cap" mai scund ca mine la inceputul liceului, iar dupa 4 ani, a ajuns la aceeasi inaltime ca mine, si totusi, am mai crescut si eu intre timp.
Si iti zic sigur ca nu am mancat prea sanatos, de culcat, ne culcam pe la 1-2, poate si mai mult.

| Donsavas a răspuns:

Mai ai timp mult sa te înalți. Esti cam cat ar trebui dar ramane de vazut. În primul rând crești in înălțime asa ca nu ai facut nimic gresit, adică nu ti a afectat, din contra, postul e dovedit ca fiind benefic în întârzierea îmbătrânirii. Nu exagera totusi iar credința o ai in mintea ta, nu au treaba restul.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Pentru 14 ani esti inalt...chiar foarte inalt.Inca esti in crestere o sa te mai inalti. Daca nu du-te la baschet, te va ajuta. Uite, daca te face sa te simti mai bine...eu am 16 ani si 1, 56 rolling on the floor