| Cosmin3926 a întrebat:

E normal sa imi apara la pubertate cosuri pe umeri si pe partea superioara a spatelui si a pieptului(cam pana la nivelul subratului)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Această erupţie este frecvent la pubertate, cauzele fiind multiple: dereglări hormonale, alimentaţie procesată industrial, sucuri, grăsimi.
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Da.

| Vio199 a răspuns:

Da. Eu am 22 de ani, si din cauza locului de munca (o fabrica) mi-au aparut cosuri pe piept si pe brate, unde nu am avut veci. Mi-am luat o luna de concediu, am fost la mare, am stat in apa sarata, am stat la soare, m-am bronzat pana m-am cojit si mi s-au uscat cosurile. La mine cauza a fost mediul toxic in care muncesc, poate si la tine, sau poate mananci ceva ce ficatului tau ii e greu de digerat. De exemplu, daca eu mananc oua in fiecare zi timp de o saptamana imi apar cosuri pe fata din alea sub piele ce dor, daca beau lapte in exces la fel imi apar. Deci eu mi-am dat seama ce imi provoaca acneea. Desigur si caldura verii deschide porii, si permite prafului si mizeriei din aer sa intre in pori, unde urmeaza sa fie inchisi si apoi sa iasa sub forma de cos (acnee). Deci pe vreme de canicula, cat mai multe dusuri (daca poti cumpara-ti gel de dus pentru acnee, vezi pe google ce iti da, is multe, iti comanzi pe net sau poate le gasesti la magazinele de pe langa tine sau farmacii). SFAT FINAL: Mergi la piscina, da-te cu ulei de bronzat cu protectie 30 SPF, ce rezista la apa, si bucura-te cu prietenii. Soarele o sa-si faca treaba de acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Celcestietot a răspuns:

Este normal. Acest fapt se datorează datorită excesului de sebum sau datorită testosteronului.

| Donsavas a răspuns:

Da. Foloseste niste zynerit si nu sta la soare!

| Vali215 a răspuns:

Da, este normal. Acestea iti pot aparea si pe la o varsta inaintata, fiind mai multi factori care cauzeaza acest lucru, unul dintre ei fiind alimentatia.

| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Şi eu m-am confruntat cu această problemă, am avut coşuri pe umeri, spate şi pe faţă.
O perioadă m-am îngrijorat destul de tare, apoi am găsit câteva soluţii naturiste care o să pară destul de ciudate însă la mine au dat roade cât se poate de mult:
1.De fiecare dată când făceam duş aplicam pe zonele unde erau coşuri bicarbonat şi masam apoi clăteam cu apă călduţă, asta a făcut ca o mare parte din coşurile mele sã se usuce şi să dispară.
2.Am curăţat usturoi şi am aplicat pe coşori, în cele din urmă ele uscându-se.
3.Am dat un cartof prin răzătoare şi am aplicat pe coşuri, acesta făcând ca ele să nu mai fie inflamate şi dispărând roşeaţa
4.Am folosit castravete
5.Am cumpărat câteva dischete şi am făcut un ceai de muşeţel, am aplicat pe coşuri, el fiind bun pentru că dezinfectează.
este perfect normal ca ele să mai apară uneori din cauza alimentaţiei, dereglării hormonale, microbilor etc.
Poti folosi şi creme de la farmacie, încercă o perioadă să renunţi la grăsimi şi consumă cât se poate de multe lichide, fereştete de praf şi uneori poţi folosi şi spirt pentru ca acestea să se mai usuce.
Coşurile mai pot ieşi şi din cauza transpiraţiei deci nu sunt un motiv de ingrojoarare.
Multă sănătate!

| Roxana19928 a răspuns:

Da