| Strachinariu_Maria_1972 a întrebat:

E normal sa se invinereasca mana in jurul ghipsului? Am cazut si m-am lovit la incheitura mainii stangi.Ieri dimineata mi-a pus-o in ghips pana la cot si azi s-a umflat si invinetit de unde se termina ghipsul, de la degete.Sunt vinetii si umflate.Trebuie sa merg la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ALGator a răspuns:

Trebuia sa iti fi dat exercitii de recuperare pe care sa le incepi direct: strins-desfacut degete, rotire articulatie etc (un numar de repetari cu pauza intre ele, de ex 10-15). E clar ca singele circula mai greu. Nu trebuie sa stai cu bratul incremenit, doar pentru ca e in ghips.
Urmareste si daca persista ar cam fi de mers la medic. Nu se poate vedea aici mina ta.