| anonim_4396 a întrebat:

E ok sa ramai gravida daca ai hepatita B?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti vaccinezi partenerul si sa astepti ca imunitatea sa se instaleze inainte de a renunta la prezervativ, in asa fel incat sa nu-i dai boala.
Apoi trebuie sa mergi sa vorbesti cu medicul tau curant (internist sau infectionist) care iti va face un set complet de analize pentru a afla in ce stadiu e boala si daca organismul tau poate suporta sarcina.
Apoi trebuie sa te asiguri ca a trecut macar un an de la ultima doza de antivirale sau interferon (daca ai facut).
Apoi poti ramane insarcinata. Important e sa vorbesti cu un ginecolog bun fiindca va trebui sa nasti prin cezariana, iar bebelusul va trebui vaccinat impotriva hepatitei B la nastere.

| dy a răspuns:

In timpul fazei acute, nu e bine sa ramai gravida. Daca ai trecut de faza acuta si ai antigen Australia, dar hepatita este stabilizata, poti sa ramai gravida, dar la nastere copilul va trebui imunizat si vaccinat din prima zi.Problema este ca hepatita B se transmite si pe cale sexuala, deci trebuie controlat si partenerul

| machupicchu a răspuns:

Www.hepatita B si sarcina. ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
E ok dacă ești sănătoasă când rămâi însărcinată.
Mergi la medicul de famililie și fă-ți un set de analize de sânge, tratează această hepatită atât cât se poate și informează-te dacă sunt riscuri ca bebelușul să ia această formă de hepatită.
Trebuie să știi dacă ești purtător sănătos (ai virusul, dar nu se manifestă la tine) sau purtător bolnav (ai virusul și se manifestă și la tine).
Această hepatită se ia de mamă la copilul nou născut, la nașterea acestuia.
Uite, pentru mai multe informații, citește aici, îți vor fi de folos:
http://www.hep.ro/informatii/hepatita-b/#trasnmitere
Sănătate.
Pa, pa.