| Noriela a întrebat:

E posibil ca o persoana bolnava de anorexie sa revina la o greutate normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DedeeAndreea a răspuns:

Buna,Noriela.Da,sigur ca este posibil ca o persoana bolnava de anorexie sa revina la o greutate normala, dar aceasta persoana necesita un consult specializat, prin care includem si psihiatria.O persoana bolnava de anorexie va trebui sa inceapa sa aiba cel putin 3 mese pe zi si 2 gustari intre mese, cu ajutorul medicului/nutritionistului.Cel mai bine este insa sa nu se ajunga la anorexie.Deci,daca ai o persoana bolnava de anorexie in familia ta sau este prietena ta, sugereaza-i consult specializat, pentru ca singura nu se poate vindeca de aceasta boala.Bafta! Sa ai o seara placuta!

| Noriela explică (pentru DedeeAndreea):

Mersi de raspuns.Am vazut un articol despre o fata bolnava de anorexie si ma gindeam daca ar putea reveni la normal, eu personal nu am pe nimeni care sa sufere de aceasta boala, multumim Domnului.Am auzit si multe cazuri despre fotomodele in special, care in urma mai multor diete au ajuns anoriexice, si au murit, si mi se parea straniu ca fata din articolul citit mai dorea o familie pe viitor si sa nasca un copli.Inseamna ca e posibil totusi.Thx

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, dacă urmează o dietă alimentară sub atenta supraveghere a nutriționistului!
Pa, pa.