| Lyndsey a întrebat:

E posibil ca prin intepatura unei insecte obisnuite, fie musca, tantar sau purice, sa fim infectati cu boli de sange? De exemplu:
Daca un tantar se hraneste cu sangele tau, tu ai Hepatita C( sa zicem ), apoi merge la prietenul de langa tine si se hraneste si din el, e posibil sa-i transmita si prietenului tau boala?
As vrea sa stiu si in cazul cainilor. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da,insectele,in special tantarii, transmit asemenea boli.

| MedRex a răspuns:

Da, sunt unele boli care sunt transmise de catre vectori (tantari, muste, etc.) Exista o lista mai lunga cu mai multe tipuri de insecte si ce transmit.