| Advvrt a întrebat:

E posibil sa scapi de miopie prin exercitii de vedere? Daca da, spuneti-mi cam ce exercitii trebuie facut (ex de focalizare etc)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In functie de miopie folosesti ochelari sau faci operatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, de miopie scapi doar prin operație

| WhiteLife a răspuns:

Nu cred că este posibil. Daca ar și fost nu ar mai fi purtat atâta lume ochelari astăzi. Și dacă te duci la oftalmolog mă îndoiesc că îți va recomanda exerciții pentru miopie.

| ancaval a răspuns:

Flavius Turcanu.

Caută pe net.

| brokxy a răspuns:

Wow ciudat exact asta am cautat eu pe Youtube azi
Da este foarte posibil!
https://youtu.be/pn2It11zkls
e roman dar vorbeste engleza daca nu intelegi videoul sua pe scurt este.
3 exercitii puternice, 1 solarizare, stai cu ochii inchisi si ii indrepti spre soare afara dar cand ii deschizi iar sa nu te uiti la soare ci in jos. (1 minut)
2. palming, pui palmele pe ochi si ti putin apasat vreo 10 secunde
3. te uiti la munti in departare sau case, asa cum face omul in video la minutul 2:10