| Andreea6w4 a întrebat:

Cat se cere pe consultatiile optice? Va rog spuneti-mi. am un inceput de miopie. de 3 saptamani nu mai vad bine la tabla, stau in banca a 4 a. nu am facut vreo consultatie pana acum si cred ca am un inceput de miopie. straight face. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
O poti face gratuit daca te duci la medicul de familie si ceri trimitere, nu ezita si nu amana momentul.
O seara bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti elevă ( clasa a 6-a ), NU trebuie să plăteşti!

Mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere la Oftalmologie, iar controlul este gratuit!

Sau, aşa cum spunea şi @Felys, sunt magazine de Optică ( ce vând ochelari/rame/lentile ) care au medic oftalmolog şi efectuează controlul/evaluarea GRATUIT cu condiţia să cumperi ochelarii de la ei din magazin...

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

Medicul de familie.
Trimitere catre oftalmologie.
Control gratuit. Doar stai pe un scaun, vorbesti cu doctorul, te uiti la niste litere.
In functie de echiparea clinicii respective, o sa faci o investigatie, iti da niste ochelari.

La toata faza asta, ochelarii sunt cei mai scumpi.

| Felys a răspuns:

Nu stiu din ce oras esti tu dar in constanta sunt magazine unde se vand ochelari si au si medic care fac consultatii aproape gratuit, cred ca in jur de 10 lei costa totusi, se platesc substantele care le folosesc in rest sunt gratuite, cauta si in orasul in care esti tu ca poate gasesti la fel

| HiddenWorld a răspuns:

În general între 50 şi 100 de lei, dar depinde de cabinet.

| alexdo97 a răspuns:

In jur de 50 de lei.