| lllyyy a întrebat:

Este a 10 zi de cand am varicela iar bubitele au prins crusta iar unele au si cazut pe fata nu mai este nimic decat pe corp au mai ramas cateva. Maine ma pot duce la scoala? Exista riscul sa-mi apara din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate nu este deloc recomandat sa te duci la scoala. Nu exista riscul sa iti apara din nou, exista riscul sa faci alte infectii grave pe fondul scaderii imunitatii.

Bula
| Bula a răspuns:

Iti recomand sa nu faci baie, nici nu iesi din casa calduroasa pana ce nu cade si ultima bobita DE LA SINE + 3-4 zile!

Nu te scarpina, chiar daca te mananca tare, fiindca raman urme!

La scoala poti merge la o saptamana dupa ce au cazut toate crustele, deoarece in aceea perioada boala este inca contagioasa si o pot lua si colegii de la tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inca! Trebuie sa stai in casa 3 saptamani (21 de zile)!
Deci, anul asta nu mai ajungi la scoala, dar nici nu ai voie sa iesi afara, pentru a evita complicatiile.

| Suki08 a răspuns:

Nu, exista riscul sa-l dai altcuiva, tie iti trece acum...