| lllyyy a întrebat:

Am varicela si este a 10 zi.Am voie sa fac baie?(bubitele au prins crusta, unele au si cazut)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti recomand sa nu faci baie, nici nu iesi din casa calduroasa pana ce nu cade si ultima bobita DE LA SINE + 3-4 zile!

Nu te scarpina, chiar daca te mananca tare, fiindca raman urme!

La scoala poti merge la o saptamana dupa ce au cazut toate crustele, deoarece in aceea perioada boala este inca contagioasa si o pot lua si colegii de la tine.

| Elena9328 a răspuns:

Ai voie. Folosește o soluție mentolata, pentru a te mai liniști. Dați pe piele cu ea și nu te va mai mânca așa rău. Dar să nu ieși din casă sub nici o forma până nu trece definitiv.

| GPA a răspuns:

Da, te poti spala linistit si este chiar o metoda de combatere a mancarimilor. Foloseste un prosop curat si tamponeaza zonele cu pricina. Ai mare grija sa nu intri in contact cu aerul rece! Stai in casa la caldura, vindecarea depinde de mediul in care te afli si alimentatia.