| yoyo_2588 a întrebat:

Este adevarat ca anticonceptionalele au efecte asupra sistemului etc? si stopeaza cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Anticoncepționalele se prescriu în urma unui control medical amănunțit. Ele au rol și de echilibru hormonal, tratament ovarian, etc. pe lângă protecția antisarcină.
Nu are treabă cu creșterea în înălțime, doar în greutate.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| anonime_1769 a răspuns:

Se spune ca da

| BubuLina999 a răspuns:

Nu stompeaza cresterea in inaltine doar greutatea o schimba. eu de ex am luat acum cativa ani anticonceptionale pentru reglarea hormonilor/menstruatiei si din cauza asta greutatea mea a avut de suferit...imi pare rau dar asta este.

| Psihiatra a răspuns:

Nu se iau dupa ureche; trebuie sa ti le recomande medicul ginecolog.Sunt unele care au reactii adverse

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stopeaza cresterea in inaltime, insa pot afecta maturizarea normala a ovarelor si uterului daca sunt adiminstrate la minore. De asemenea, cresc pofta de mancare ceea ce poate duce la cresteri in greutate.

| mymed a răspuns:

Daca sunt administrate la pubertate pot afecta cresterea (estrogenii inchid cartilajele de crestere).
http://www.mymed.ro/efectele-adverse-ale-anticoncepionalelor.html