| Cutulencu_Bogdan_1995 a întrebat:

Este adevarat ca, cu ajutorul testelor ADN pot afla ce "sange" am? Am auzit la cineva ca dupa ce a facut testul ADN a aflat ca a avut niste rude evrei.
Astept raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat, doar ca o tipare genetica completa este foarte scumpa (costa 3000-5000 de euro). Probabil persoana pe care ai auzit-o are o mutatie genetica caracteristica populatiilor evreiesti si a cautat exact mutatia respectiva (cautarea unei singure mutatii este mult mult mai ieftina)

| pufulescu a răspuns:

Este adevarat, dar costa bani frumosi :-)! Gandeste-te bine...

| Cat a răspuns:

Da, poti: https://www.23andme.com/
99$ testul + 100$ transporturile (cel catre tine + trimiterea eprubetei inapoi in SUA).
Gasesti pe blogurile de la noi relatari legate de 23andme. Pana acum aproximativ 2 ani, ofereau si informatii legate de sanatate (probabilitatea de a face o anumita boala in functie de genele tale sau alte detalii interesante), dar acum FDA nu le mai permite asta.