| Mariana155 a întrebat:

Este adevarat ca daca fumez nu ma mai dezvolt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu este adevarat

| Lisa01 a răspuns:

Nu. Fumatul are legatura decat cu plamanii si tot ce tine de acestia. Oricum daca ai o varsta frageda ar fi indicat sa nu mai fumezi.Bafta

| Kriss96 a răspuns:

Nu este adevarat. Fratele meu a crescut foarte mult in ultimii 2 ani si fuma deja de 4-5 ani. Astea sunt aiureli. Fumatul dauneaza la dinti, plamani si gat (daca nu tragi in piept). Sunt persoane care fumeaza si la 80 de ani si nu au nimic. Eu chiar nu am auzit persoane care sa dea in cancer de la tigari. Incep sa cred ca si desenele de pe pachete sunt minciuni ca sa nu mai fumam. Pana la urma si fast-food-ul e nesanatos. Daca e sa enumeram ce e nesanatos putem spune ca si aerul pe care il respiram e nesanatos. Asa ca fumatul nu e atat de periculos precum se crede.

| Mariana155 explică (pentru Kriss96):

Exact, nu cred ca fumul poate ajunge la oase sau la organe sau la stomac si apoi sa ajunga la oase..nu are cum.

| Gamerita a răspuns:

Nu laughing)). Unii zic ca daca fumezi, nu mai cresti ( in inaltime ). Asta asa e, dar nu la toti. Eu de exemplu fumez de 1 an si nu am mai crescut, dar m-am dezvoltat din alte puncte de vedere. Deci, nu este adevarat. Cu siguranta de dezvolti. Acum depinde si varsta, ca daca te apuci de fumat la 30 de ani... ce sa te mai dezvolti laughing

| ElleAhx a răspuns:

Nu. Nu e adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| NakaTaka a răspuns:

Exact cum a spus andrewica, cresterea oaselor se opreste.Se dezvolta doar organele si tesuturile umane. Tigara afecteaza plamanii si oasele.

| andrewdica9 a răspuns:

Normal.te dezvolti la organe dar creterea in inaltime stagneaza(se opreste)

| andrei123145632 a răspuns:

Iti strici doar plamanii, si te deshidratezi. Nu te poti compara cu unul care nu fumeaza la alergat. Mai ales la fotbal vei obosi putin mai repede. Si daca nu stii sa fumezi, faci si cancer la gat.

| Binedacăvrei a răspuns:

In unele cazuri da, depinde de organism, pe mine tigara m-a dezvoltatwinking

| Cosmin_Teaca_1998 a răspuns:

Nu cred ca nu te mai dezvolti. Eu nu fumez dar am niste prieteni si eu sunt chiar mai dezvoltati ca mine.