| okei a întrebat:

Este adevarat ca daca pui scrum in bere si bei UN pahar ajungi in coma alcolica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa strici berea cu scrum de tigara? Eu am incercat cu o halba de bere si cu scrum de tigara si doar atat ca are un gust mai rau si iti provoaca durere de cap.
Nici eu nu iti recomand sa incerci, nu se stie ce efect are asupra unei fete.

19 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Umbla un mit urban ca scrumul de tigara in bere ar ajuta la absorbtia alcoolului si de aici ar ajuta sa te imbeti mai repede. Mecanismul fiziologic s-ar explica partial si se pare ca sunt destui care spun ca au facut asta. Oricum de la a te ameti mai repede si pana la ajunge la o coma alcoolica e drum lung.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca paharul are 1-2l da. Daca e un pahar de 250-300ml in nici un caz. Totusi, nu incerca.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e adevarat, dar nu iti recomand sa incerci...

Alte răspunsuri
| okei explică:

Nu vreau sa incerc doar intrebam big grin

| catafan a răspuns:

Deci eu aseara cu 2 prieteni, am pus scrum de tigara sa vedem cum e, eu am 21 de ani unul 24 si celalalt 17 impliniti ieri, deci m-a luat pur si simplu o durere de cap (am pus tot scrumul de la o tigara Parliament intr-un pahar cu bere 200 ml), nu mai vedeam bine, aveam senzatia ca ma uit la ceapa, imi dadeau lacrimile, cand am ajuns acasa la 1 ora si ceva diferenta, nu aveam somn si aveam o durere puternica de stomac. M-am dus, am fumat o tigara, am vomitat si cand m-am pus in pat am dormit bustean, e puternic scrumul, dar pentru cei sub 18 ani nu cred ca rezistati, deoarece celalalt prieten de-al meu de 17 ani, a cazut din picioare, nu putea vorbi, nu stia ce-i cu el practic. Nu recomand, daca sunteti nebuni dawinking

| colonelumorteni a răspuns (pentru catafan):

Te cred, te cred, am patit si eu asta de 2 ori, odata mi-a fost tot asa de rau ca tine da prima oara m-au luat pe brate strigam Alina, Alina, era un secret al meu imi placea o fata.Am crezut ca mor asta era ultimu meu gand dupa ce consumasem bere multa doar bere da duceam mai mult de 8 beri in general, cu scrumu ala era sa intru in coma. Aveam 18 ani la baru de langa discoteca cu baietii mai mari care mereu ma serveau cu bere ca sa rada de mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un prost obicei. Acela de a scruma in ceea ce am de dinainte atunci cand stau in fata computerului, mai mereu am o cana de cafea sau un pahar de suc, uneori am si cate o cutie de bere, dar sa stii ca niciodata nu m-am trezit lata pe parchet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu am 14 ani si am fost de curand la o cununie si am stat pana noaptea tarziu. Am baut vreo 6 pahare de 200-300 ml de vin si UN pahar cu vin in care am pus scrum de tigara. Dupa vreo 10 minute m-a luat ameteala rau de tot, nu mai puteam sta in picioare drept mai mult de 2 secunde, am varsat, nu mai stiam ce fac etc. dar nu am avut probleme majore de gen "sa vina ambulanta" sau coma alcoolica. Dar este foarte puternic scrumul de tigara. Bine ca sunt teafar acum happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pui scrum in bere dupa ce ai mai baut inainte te vei imbata rau de tot. In coma nu intri, dar iti va fi rau cand te trezesti

| LittleLittleMarmaid_1333 a răspuns:

Hey...
Nu stiu ce sa zic.big grin
Adica, eu am fost aseara in club si am baut bere cu scrum dar era ok. Adica, n-am simtit nimic ciudat si nici nu m-am imbatat.tongue

:X Berea e buna, naturala, dar cu masura!winking

| colonelumorteni a răspuns (pentru LittleLittleMarmaid_1333):

Frate fi atent.Ai baut bere da cata bere? Exista momente, cand bei repede si te imbeti atunci e foarte periculos sa pui scrum ca intrii in coma, nu ca bei tu o bere rece si pui scrum, aia n-are treaba

| adrian91 a răspuns:

Nu e adevarat.
Poate ca are putin efect dar nu il simti.
Tot ce simti este scrumul, parca bei bere cu nisip, sau ceva de genul...

| colonelumorteni a răspuns:

Nu fa asta.Mi-a pus mie cineva in bere, noroc ca mi-a pus in bere nu in vin sau vodka ca nu mai eram da cred ca a pus mult.Cand am ajuns acasa stateam in pat si imi fasaiau timpanele, ma trezeam din 15 in 15 minute si imi batea inima.Am incercat sa-mi provoc voma, si am transpirat.Mi-am revenit a doua zi dar parca mancasem tigari asa simteam gustul salivei

| AndreiMatei a răspuns:

Nu este adevarat. Dar explicatia este alta. Daca bei bere cu scrum te imbeti din aproape 2 doze,pentru ca se stie ca oamenii se imbata mai repede de la spuma de la bere. Cand pui scrum, agiti doza, si ai sa vezi, ca desi doza e pe la jumate... spuma da pe afara happy. Deci nu te imbeti de la scrumul propriu zis, ci de la spuma.

Alte răspunsuri