| andagoth_9923 a întrebat:

Este adevarat ca oamenii sa ingrasa iarna si slabsc mai mult vara? Funda si pentru o explicatie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Da, este adevarat pentru ca vara faci multa misacre, faci sport pe-afara fara sa-ti dai seama prin a face plimbari cu prietenii, treaba pe afara, inot la mare, etc. Prin aceste activitati verale se consuma calorii si slabesti pe cand iarna stai in casa si ai foarte putine ocazii pentru a face sport deoarece efrig afara si nu stai prea mult in aer liber ca vara. Sper ca te-am lamurit happy.

10 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

N-are treaba, depinde cat bagi la matul gros...

| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca suntem mamifere.
Pentru ca in sezonul rece nu se gaseste harana si corpul are nevoie de caldura si energie.

| Gabi19971983 a răspuns:

Da este foarte adevarat pentru ca vara ai unde sa faci activitate, sport sunt fructele de sezonnu sunt atat de multe sarbatori. Iarna nu ai unde sa faci sport sunt sarbatori cum ar fi CRACIUNUL unde in proportii de 80% oamenii se ingrasa cu max 10kg! Si oamenii stau mult in casa nu au unde sa alerge si alte activitati!
Funda?

| Zuzazozo a răspuns:

Este adevarat deorce iarna sunt sarbatorile in care romanii mananca destul de mult si nu prea fac miscare, iar vara este sezonul legumelor, iar oamenii se misca mult mai mult decat iarna.

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Este adevarat, creierul ne face pofta de mancare pentru a ne proteja de frig cu un strat mai mare de grasime, este ceva natural, la orice mamifer este valabil si puteti face proba, sa mancati iarna salata si vara sunca sau pomana porcului, nu intre de nicio culoare

| Iulian922 a răspuns:

Da pentru ca iarna nu poti sa faci sport intr-un frig ca ala, dar vara e chiar potrivit sportul.

| axel112 a răspuns:

Asta deoarece in perioada sarbatorilor de iarna de exemplu de craciun iesim din post si corpul e obisnuit numai cu mancaruri usoare si odata ce mancam mancaruri mai grele de craciun ele se depun organismul, nefiind obisnuit cu ele si de aia ne ingrasam mai mult iarna

| Madeleine94 a răspuns:

Eu sunt singura care slabeste iarna si se ingrasa varahee hee

| AngelBlue15 a răspuns:

Asa este pentru ca iarna sunt sarbatorile si ne infructam din tot felul de mancaruri care ingrasa si e frig nu facem miscare pe afara la fel ca vara.Iar vara mancam mai multe fructe, legume, salate.etc.Deci da este adevarat.

| ghinea1gm a răspuns:

Depinde de organismul fiecaruia...