| yoyo_2588 a întrebat:

Este adevarat ca varsatul de vant este contagios?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, foarte contagios, mai ales ca se ia in perioada de dinainte de aparitia eruptiei cutanate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, este foarte adevărat!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Pai daca este o boala infectioasa, inseamna ca exista un agent patogen care se poate transmite.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Varsatul de vant este contagios.

| Nicoleta a răspuns:

Da

| Zazu a răspuns:

Este!

| CybeRAthlete a răspuns:

Da
bafta

| Alynutzaaa a răspuns:

Da este contagios dar numai in cazul in care persoana care intra in contact cu cel bolnav nu a mai avut acea boala inainte!
Daca a mai fost bolnav de varsat de vant nu e nicio probleme sa stea in preajma celui care poseda acea boala!

Sarbatori Fericite kiss!

| Psihiatra a răspuns:

Da

| Psihiatra a răspuns:

E ca si oreonul, varicela...

| Ana a răspuns:

Da, daca nu ai avut niciodata varsat de vant se ia, dar daca ai avut nu se mai ia.

| LNK a răspuns:

Da, este adevarat. Este o boala a copilariei, toti am avut. In 2, 3 maxim 4 zile trece. Nu este grav. happy

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Da, este adevarat.

O dupa amiaza placutahappy

| Rrrr a răspuns:

Da.
Varicela (varsatul de vant) este una dintre cele mai frecvente boli infecto-contagioase care cauzeaza eruptie (urticarie)

| βÚβÚ a răspuns:

Salut!

Varicaela sau varsatul de vant (termen popular) este o infectie cauzata de virusul varicelo- zosterian care face parte din familia virusurilor herpetice. Acesta se gaseste in secretia nazala eliminata si in fluidul din vezicule. Varsatul de vant este foarte contagios, 90% din persoanele care nu au imunitate la boala si care sunt expusi o vor face.

Sper ca te-am ajutat!

| Diana06 a răspuns:

Da este foarte adevarat chiar eu l`am luat de la sora mea acum 5 anilaughing

| Cher22 a răspuns:

Da! Varsatul de vant este o infectie cauzata de virusul varicelo- zosterian (VVZ) care face parte din familia virusurilor herpetice. VVZ se gaseste in secretia nazala eliminata si in fluidul din vezicule. Varsatul de vant este foarte contagios, 90% din persoanele care nu au imunitate la boala si care sunt expusi o vor face. Epidemia apare cu precadere intre lunile februarie- aprilie la copiii cu varste cuprinse intre 5 si 9 ani.

| Madalin a răspuns:

Da e contagios! Dar daca ai avut o data nu mai poti sa iei a doua oara!
Funda plzz?

| BeibiiX a răspuns:

Da

| larrii a răspuns:

Da, este adevarat. Daca nu ai avut in copilarie este contagios; daca ai avut, numai poti lua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai avut niciodata varsat de vant, este contagios, dar daca l-ai avut cand erai mic, nu este contagios. Aceasta boala se ia o singura data in viata raised eyebrows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA! ai mare grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...este contagios.

| Feeetitzaaa a răspuns:

Dap... daca intri in contact cu persoana care are si nai avut poti lua si u... sper sa nu iei:X:X:X:X ca e tare naspa pooop o zii placuta

| devilgirl a răspuns:

Da este