| alabama00 a întrebat:

Este grav daca ai miopie si dioptriile -1, 50 -1, 50? de la ce dioptrii devine mai grav? de la ce dioptrii iti pui lentile groase ca asa numitele "fund de borcan"? funda pentru cel mai bun raspuns big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu este grav daca porti ochelari de corectie, in caz contrar creste rapid si vei ajunge sa porti acele lentile de care te sperii!

| GoguSteriade a răspuns:

E suficient de grav incat sa ai nevoie de ochelari, pentru -1, 25 si -1, 75 eu am ochelari permanenti. Fara ochelari e destul de nasol, cand i-am purtat prima oara sincer m-am bucurat, parca vedeam in HD.

Lentile de tip "fund de borcan" nu prea mai sunt in ziua de azi, daca iti iei ochelari de calitate. Am o cunostinta ce are o problema la un ochi si are dioptria -7 iar celalalt are 0. Pana sa aflu de asta, nu mi-am dat seama ca ar avea o asemenea dioptrie pe un ochi, lentilele au evoluat. happy

| ioanaabt a răspuns:

Nu este grav.-1, 5 este inceputul unei miopii. dar daca ti-ai facut ochelari, incearca sa ii porti tot timpul, poate nu iti mai cresc dioptriile. seara placuta!