| Xlove64 a întrebat:

Buna happy
E grav daca am dioptriile -05 si -25?
Adica am miopie...
Se poate corecta cu ochelari sau lentile de contact?

Dau funda pentru cel mai bun raspuns: :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| briana a răspuns:

Se poate corecta dar nu 100%100. Daca potri ochelari dioptria se poate micsora cu 1, 50 si chiar 2 puncte. Purtarea ochelarilor va opri cresterea dioptriilor si astfel pe la 18/20 ani poti face operatie cu laser sa scapi de ochelari sau lentile. Cel mai bine e sa iti pui cristalin multifocal dar daca iti permiti pentru ca e extrem de scump mai ales ca trebuie sa iti pui la ambi ochii. Aceasta procedura te va ajuta sa elimini problemele de vedere care apar la prima sarcina. Efortul pe care il depui la o nastere afecteaza retina.

8 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Miopia e progresiva.deci ea tot inainteaza. Nu se mai corecteaza decat prin operatie. laser dupa 18 anihappy.

| Lala20 a răspuns:

Nu e foarte grav. Se poate corecta si cu operatie, dar mai bine sa porti ochelari o vreme/sau lentile. Eu am hipermetropie, mostenita, si astigmastism parca, cu +3 si +2. 5 sau asa ceva... deci fata de mine, la tine nu e grav! Funda?

| BiancaGeorgya a răspuns:

Miopia este o boala grea si oricum este destul de rau -05 si -25. Singura sansa sa ai o diopreie mai buna ( sa vezi mai bine ), iti trebuie o operatie si ochelari sau lentile de contact (doar cu lentile divergente). Daca mai vrei informatii intra pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Miopie. Sper ca te-am ajutat. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu e grav ( si eu am miopie si am dioptriile si mai mari). Preferabil ar fi sa porti ochelari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu nu e grav! Fi fara griji!

du-te la Un doctor specialit si iti va recomanda lentile/ochelari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam mult zic eu, dar se poate corecta cu ochelari/lentile de contact, insa o sa dureze foarte mult.mai buna e operatia cu laser, dar trebuie sa fii major sa o faci

| Aditzabad a răspuns:

Salut si eu am avut -05 cu 1. 05 parca nu mai tin minte dar am fost la optimed si mi-am luat ochelari dar nu i-am purtat mai mult de 1 an... apoi ii purtam la pc pana am inceput sa vad aburit ca ei la ochii. Deci ochelarii sunt o solutie buna si nu e grav daca ai dioptriile asa, iar despre lentile de contact nu prea am o parere buna. Funda?:*

| andrews15 a răspuns:

Da