| IceCreamDoll a întrebat:

Este posibil ca de la un medicament sa-mi fie incetinita cresterea? Cand eram mai mica am avut astm, si am luat un medicament, nu stiu exact cum se cheama, si recent parintii mi-au zis ca la contraindicatii scria ca incetineste cresterea, si vara asta nu am mai crescut deloc. E din cauza a ce am luat atunci? Mentionez ca am 15 ani jumate si pe la vreo 9 ani am avut o crestere rapida (10 cm), dar odata cu varsta s-a mai diminuat. Oricum nu ma astept sa mai cresc mult poate vreo 5 cm. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ai toate sansele sa cresti cu mai mult. In adolescenta (de obicei pe la 16 ani) exista o perioada de crestere rapida (se ajunge si la 20-30cm/an). E normal ca sa ai momente cu crestere rapida si momente in care sa para ca nu mai cresti.
Exista tratamente care incetinesc cresterea, dar nu au acest efect decat maxim la 6 luni dupa oprirea tratamentului.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil și reacția adversă a medicamentului.
Practică un sport de înălțime: înot, volei, baschet, handbal.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Da, corticosteroizii din spray-urile antialergice incetinesc cresterea( ex. Seretide). Dar odata ce ai oprit tratamentul ar trebui sa recuperezi cresterea in inaltime. Fa sport si mananca sanatos. Medicul de familie iti poate prescrie niste suplimente alimentare( calciu, polivitamine ) care sa te ajute.Sa cresti mare!

| doctoressa a răspuns:

Da, exista astfel de medicamente. In tratarea astmului se folosesc si corticosteroizi, acestia incetinind cresterea la copii (in special daca sunt adm. sub forma de pastile si intr-o mai mica masura daca sunt adm. sub forma de puff-uri) http://www.i-medic.ro/boli/astmul-bronsic-la-copil

| Robertutzuu a răspuns:

Poi ce inaltime ai?
Daca esti foarte scunda eu stiu e posibil sa cresti daca ai un 1, 65 n u cred. Si da este posibil.

| Robertutzuu a răspuns:

Deci eu zic cai ok si in plus o sa ai si tocuri si o sa ai inaltimea care ti-o doresti big grin.