| caroline27 a întrebat:

Bunaaaa! Sunt fata, am 14 ani jumate si 1.51 inaltime. sad Pot spune ca am inaltimea aceasta inca de la varsta de 11-12 ani. Nu am mai crescut deloc de atunci..parintii mei sunt mici de inaltime : mama 1.53 tata 1.71, fratele meu de 20 de ani 1.72 ..si in general familia mea este mica. Am facut inot o vara dar nu am crescut..am astm la efort nu pot face sport de performanta dar fac exercitii fizice. Credeti ca este ceva ingrijorator? Ce as putea face sa cresc macar 5-7 cm? DAU FUNDAAAA! Ma gandesc sa nu am vreo problema de sanatate...m-am dezvoltat si inca o fac perfect normal dar efectiv nu mai cresc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Nu cred că ar trebui să te îngrijorezi, nu este ceva ce poți alege. Și eu îmi doream să fiu mai înaltă, am făcut exerciții de întindere, diferite sporturi, gimnastică dar tot foarte lent am crescut. Acum la 17 ani am 1.54 m, aproape 1.55, mama mea având cam la fel 1.52-1.54, iar fratele meu e cu 20 cm mai înalt decât mine.
Acum nu mă mai deranjează înălțimea, a început să-mi placă să fiu alintată, ca persoanele să mă considere fragilă scutindu-mă de anumite treburi (să mă ajute), să aibă grijă cum se comportă cu mine. Și în plus, pe cine ar mai lua pe sus dacă aș fi de 1.70 și 57 kg? Mă zbat eu, dar ce-mi place... laughing
Ar trebui să vezi partea bună și să nu te mai preocupe așa mult acest aspect. Nu contează înălțimea, dar poate mai crești 2 cm sau 3, chiar și 5 cm dacă ai noroc, însă nu cred că te vei înălța cu 7 cm.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, daca i semeni mamei tale ea are 1, 53 cm nu vei mai creste in inaltime, oricum pîna la 18 ani mai poti creste ceva dar nu mult, unica solutie sa pari mai înaltă sunt tocurile, sunt sigur că mama ta poartă. Poti începe si tu sa porti.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Foarte interesanta si genetica asta. S-ar zice ca fratele tau a tras lozul castigator crescand 3-4 cm in plus fata de potentialul teoretic iar tu care ai un potential de 1.55-1.56 s-ar putea sa nu-l atingi. Ingrijorator e faptul ca zici ca practic nu ai mai crescut de la 12 ani, asta face ca o crestere de 5 cm in cei maxim 2 ani care ti-au mai ramas de crescut sa fie FOARTE improbabila. Eventual poti sa consulti un medic endocrinolog sa vezi daca se poate face ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai răspuns singura la întrebare, o mostenesti, sunt mulți oameni ca tine, stai liniștită

| AndreiMarian12 a răspuns:

Nu te astepta la o inaltime foarte mare atata timp cat rudele tale sunt scunde. nu ai de unde, si totusi daca vrei sa te inalti recomand baschetul. foarte foarte mult baschet.

| caroline27 explică (pentru AndreiMarian12):

Am astm la efort si dupa un meci efectiv lesin, am patit... iubesc baschetul dar boala mea nu ma lasa.

| RegeleIaurtului a răspuns:

Nu prea poți face nimic, mărimea e dată de ADN-ul tău, mărimea nu e chiar așa ciudată, este normala dar cam la limita, încearcă să stai mai dreapta sau mai mult în pat, dacă nu, așa îți este scris în ADN

| Moarcas_Cosmin-Ionut_1995 a răspuns:

Am 14 ani, in noiembrie fac 15 am 1.57 insa nu imi fac griji deoarece sunt constient ca o sa mai cresc. In plus stiu multe persoane care la varsta mea au aceeasi inaltime. Prin urmare o sa mai cresti in inaltime. Mai ales ca esti la varsta pubertatii, momentul in care te dezvolti. happy

| ICombative a răspuns:

Incearca sa dai la coș cu mingea de basket, cel putin pe mine m-a ajutat si am ajuns sa ii depasesc pe parintii mei cu 20 cm
Incearca si tu, impreuna cu un prieten/ă sa incercati sa dati la cos din toate unghiurile sau doar asa de plictiseala dar ai grija cu dai, trebuie sa faci acest lucru corect

| SweeT200383 a răspuns:

Eu cred ca este totul normal, pana la 20 de ani te poti tot dezvoltawinking

| KaledVorhees a răspuns:

Daca aproape toti membrii familiei tale sunt, in general, mici de statura, nu prea ai ce sa faci. Singura solutie ar fi sa faci sport, in special baschet, dar cel mai bine ar fi sa consulti medicul de familie sau un medic specializat pe asa ceva. Multa bafta!