| grannypants77 a întrebat:

Este posibil ca in urma utilizarii zilnice a bicarbonatului de sodiu in incaltaminte, picioarele sa retina un miros stringent, asemanator usturoiului?
Vazand ca bicarbonatul de sodiu este recomandat ca remediu impotriva mirosului neplacut al incaltamintei, am inceput sa-l folosesc frecvent ca preventie (frecvent insemnand in fiecare zi, o cantitate de 1 lingurita/ perechea de incaltaminte. In ultimele zile insa am inceput sa observ un miros ciudat al picioarelor, asemanator usturoiului. O zi am hotarat sa iau pauza de la tratamentul cu bicarbonat iar in ziua respectiva, nu am mai simtit niciun miros.
Este deci posibil ca bicarbonatul sa fie de vina sau sa fie o coincidenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In combinatie cu tot felul de materiale din care se fac papucii poti avea 1 milion de mirosuri. Utilizarea rationala a incaltamintei se face prin rotatie si lasata la aerisit cateva zile mai ales daca ii aplici tratamente.