| Mariadobrean a întrebat:

Bună seara! Am făcut recent analizele pentru sânge iar pe buletinul de analizele, in dreptul sidermiei la indicele de referință, este scris undeva în dreapta si "Sarcina:
Săptămâna 12 de sarcină :42-177
La termen : 25-137
6 săptămâni post-partum : 16-150"
Ce să înțeleg din asta? E vorba de o sarcină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Sunt datele de referință in general pentru femei, implicit pentru cele insarcinate sau care au nascut cu 6 saptamani in urma ( perioada lauziei).

| DrMihailoviciS a răspuns:

Hristos a înviat! Stați liniștită, că dacă era să fiți însărcinată, trebuia să fiți deja in luna a 3-a conform buletinului.
Dar ceva foarte dubios este ca dvs ați primit un buletin de gravide! Cel puțin la secțiunea sideremiei! Noi doctorasii folosim datele acelea doar pentru gravide, când trebuie sa ne asigurăm că doamna gravidă are un nivel de fier corespunzător în sânge, și că bebelușul primeste și el cat fier are nevoie.
Unii colegi de-ai mei când realizează analize, modifica,, setările,, analizatorului pentru ca analizele sa fie realizate uniform și corect. Și mai exista cazul in care se mai setează setări precuum: sarcina, vârsnic, copil, adult...
Ca să vă lămuriți, contactați doctorul la care ați realizat analizele.
Sper ca v-am ajutat! Doamne ajuta!
DrMihailoviciS