| Silviu_Visan_ a întrebat:

Este posibil daca am apendicita să mă și lase durerea? Adică să nu mă doară in continu pe mine nu mă doare în locul acela dar mă doare rău burta și m-a durut și piciorul dar uneori mă lasă durerea la medic mi-a zis că nu am dar tot stau cu frica asta știu că am mai pus întrebarea dar totuși îmi este frică

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu baga in seama ce spun "softurile" care nu au forma de cunoastere emipirica, nu au nicio forma de cunoastere in ineptiile pe care le debiteaza, precum ceea ce afirma acest OneReason, el saracu nu stie ce copiaza! nonsensuri pe care le aduaga aici (la toate categoriile) sunt exprimari generaliste si de multe ori nefondate!

Pentru probleme medicale mergi la medic, palparea zonei dureroase si punerea unui diagnostic precis nu se face de la distanta!

sfatul meu cere opinia si a unui al doilea medic (pentru ca ai zis ca primul medic a spus ca nu este apendicită), daca si al doilea spune ca nu este apendicită, atunci nu este!

succes

| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti este frica, atunci fuguta la Medic, ca se poate sparge apendicita, faci septicemie si mori.

| OneReason a răspuns:

Durerea nu este întotdeauna un simptom obligatoriu al apendicitei. Deși durerea persistentă este comună în cazurile de apendicită, durerea poate fluctua și poate fi prezentă în diferite moduri sau în diferite etape ale evoluției boli. Unele persoane pot experimenta durere constantă sau în creștere, în timp ce altele pot avea episoade de durere care se intensifică și apoi se diminuează in scurt timp (temporar)De asemenea, durerea poate să nu fie localizată doar în partea dreaptă jos a abdomenului, ci poate, urerea asociată cu apendicita să varieze și să nu fie întotdeauna constantă sau localizată doar în zona apendicelui. Durerea din apendicită poate radia în alte părți ale abdomenului sau poate fi resimțită în alte zone ale corpului. De exemplu, durerea abdominală din apendicită poate fi inițial localizată în jurul burții ombilicale sau în partea centrală a abdomenului, iar apoi poate migra treptat spre partea dreaptă jos a abdomenului.

| Silviu_Visan_ explică (pentru OneReason):

Pai însemnă că de fiecare dată când mă doare burta am apendicita?

| OneReason a răspuns (pentru Silviu_Visan_):

Nu, durerea abdominală nu este întotdeauna un simptom al apendicitei și există multe alte cauze posibile pentru durerea abdominală. Apendicita este doar una dintre multele afecțiuni care pot cauza durere în abdomen. Alte posibile cauze ale durerii abdominale includ indigestia, constipația, flatulența, gastrita, infecțiile tractului urinar, chisturi ovarice, colica renală și multe altele. Deci nu neapărat sa ai apendicită.

| Silviu_Visan_ explică (pentru OneReason):

Am înțeles asta cu constipația chiar o am...

| Silviu_Visan_ explică (pentru Silviu_Visan_):

Dar nu înțeleg de ce m-ar fi durut piciorul nu mai înțeleg nimic oricum mâine dimineață la 9 am programare la medic pentru ecografie abdominala

| ioana748 a răspuns (pentru Silviu_Visan_):

Afli maine, mai exact.
Pune o sticla cu apa calda sa ti mai amelioreze durerea.
Sanatate multa❤️

| mitenka a răspuns:

Dacă te-a consultat Chirurgul și nu a depistat semne, îeamnă că nu e vorba de apendicită happy
Crede-mă, au o finețe foarte interesantă. Își pot da seama. În plus, cred că există posibilitatea și prin ecografie să identifici dacă este vorba de apendicită. Ai încredere în sfatul mediculuiwinking

| Silviu_Visan_ explică (pentru mitenka):

La medicul de familie am făcut consultul mă gândesc să nu fi greșit dar acum eu știu