| MarcuPopescu a întrebat:

Este sănătos un pahar de apa cu bicarbonat in fiecare dimineața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Normal ca nu. De ce ai face asa ceva? Gandeste-te ca tu ai un ph usor acid. Terminati cu prostiile gen apa alcalina, apa cu bicarbonat. Nu ajuta la nimic. Daca vrei sa fii sanatos mananca fructe si legume, proteine, toate luate din surse cat mai sigure.

| RoCkKiD a răspuns:

Baga un mar in fiecare diminata daca vrei ceva sanatos, aia e o prostie.

| Donsavas a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu nu trebuie consumat zilnic! Il poti pune la prăjituri sau sa l bei cand ai o gastrita dar nu mereu si nu in cantități mari!

Bula
| Bula a răspuns:

In orele de dimineata nu este sanatos.
In orele de dimineata trebuie sa mananci ceva sa absoarbe excesul de acid gastric.

Daca mananci ceva mancare mai "grea" (friptura sau alte carni unsuroase) SI se produce mai mult acid gastric, atunci DUPA MANCARE un varf de lingurita cu bicarbonat + un jumat de pahar de apa ajuta. Astfel vei putea sa racai, sa scoti gazele din stomac (va ajuta la digestia echilibrata ale grasimilor si al carnii).

| ThyDoom a răspuns:

De unde scoateți așa ceva? E sănătos doar paharul cu apă. Fără bicarbonat în el. Chiar când te trezești bea un pahar cu apă (repet, fără să adaugi nimic în ea, nici măcar lămâie). După poți continua cu cafea, cereale, fructe, sau ce mănânci/bei tu de obicei.

| Panamax a răspuns:

Nu cred ca mori de la asa ceva.

| Andreeush a răspuns:

Nu este sănătos să îl consumi zilnic.

| Lola05 a răspuns:

Nu. Doar când ai arsuri, o jumătate de linguriţă de bicarbonat de sodiu dizolvat bine în apă. Bei cu înghiţituri mici şi faci pauze de măcar jumătate de minut între ele, până simţi că şi-a făcut efectul. După aia nu mai bei, arunci ce rămâne. Minimul necesar e cel mai ok.

| vampyremisa a răspuns:

Nu. Nu iti mai creste pH-ul gastric.