| Tirlea_Calin_1997 a întrebat:

Este sau nu sanatos sa mananci oua in fiecare dimineata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ellutza a răspuns:

Daca stai bine cu colesterolul nu este nici o problema.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da,dupa cele mai noi opinii stiintifice.De preferat oul moale sau cleios.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot consuma maxim 6-7 ouă/săptămână, sau cel puţin 1 ou/zi; de asemenea, se recomandă să NU depăşeşti cantitatea de 2 ouă/zi.

IDEAL ar fi un consum MEDIU de 3-4 ouă/săptămână, împărţite în două mese, cu o "pauză" de 3-4 zile între ele.

Pentru detalii vezi articolele de la linkul :
http://sanatate.acasa.ro/dieta-nutritie-4/ouale-si-colesterolul-163488.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......e-oua_3813

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

Depinde ce intelegi in fiecare dimineata, in cata vreme, care este si restul alimentatiei tale, etc.

In principiu nu. Mergand pe ideea diversitatii.